Aktualności - kultura, promocja, turystyka
Orkany trafiły do laureatów
W piątek, 15 marca w Strażnicy OSP w Bodzanowie po raz szesnasty zostały wręczone prestiżowe nagrody im. Władysława Orkana.
Wyróżnienia przyznawane są od 2002 roku. W tym roku kapituła, której przewodniczącą była prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Izabela Stelmańska, przyznała nagrody za całokształt pracy zawodowej i społecznej Olgierdowi Łukaszewiczowi oraz Kamili Lićwinko.
Wyróżnieni zostali również:
- Chłopięcy Chór Pueri Cantores Sancti Nicolai i ks. Stanisław Adamczyk,
- Mażoretki MCK Diament w Płońsku,
- Zespół Ludowy „Dąbkowiacy”,
- Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury im. Michała Elwiro Andriollego w Otwocku,
- LKS Huragan Bodzanów,
- Miasto i Gmina Bodzanów,
- Anna Gątowska,
- Mateusz Ratyński,
- Urszula Caban i Koło Gospodyń Wiejskich w Wyszogrodzie,
- Wioletta i Stanisław Gołębiowscy,
- Zdzisław Leszczyński.
Ponadto podczas gali Olgierd Łukaszewicz został odznaczony Medalem Pamiątkowym Pro Mazovia.
– Kolejne Orkany trafiły do rąk laureatów. Ta prestiżowa nagroda im. Władysława Orkana przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Gratuluję wszystkim nagrodzonym! – gratulował zwycięzcom marszałek Adam Struzik.
Podczas uroczystości obecni byli również m.in. sekretarz województwa i dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Waldemar Kuliński, burmistrz Bodzanowa Jerzy Staniszewski, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Sławomir Majcher, zaś Muzeum Niepodległości w Warszawie reprezentowali Marta Litwin oraz kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej Jarosław Jaskólski.
Nagroda im. Władysława Orkana
Misją nagrody, którą od 2014 r. Fundacja im. Władysława Orkana zaczęła organizować wraz z Muzeum Niepodległości w Warszawie są:
- idea integracji środowisk intelektualnych ze wsi i małych ośrodków społecznych oraz gospodarczych,
- przypominanie o dziedzictwie intelektualnym i tradycji polskiej wsi,
- ułatwianie startu ludziom aktywnie tworzącym Polskę regionalną i lokalną,
- propagowanie strategii zrównoważonego rozwoju wszystkich obywateli,
- przeciwdziałanie wszelkim wykluczeniom, szczególnie intelektualnym, ekonomicznym i społecznym,
- przeciwstawianie się dyskryminacji ze względu na wiek i niepełnosprawność.
Nagroda nawiązuje do ideałów swojego patrona – współtwórcy regionalizmu polskiego, wybitnego pisarza polskiego nurtu wiejskiego, który w swych dziełach brał w obronę ludzi biednych, poniżonych, wyzyskiwanych, pokrzywdzonych przez los i dążących do zrównania warunków życia wsi i miasta.
Wyróżnienie łączy w swej idei promocję sztuki i talentu. Może być przyznawana artystom i twórcom różnych dziedzin kultury, sztuki i gospodarki, działających na rzecz lokalnego środowiska. Kapituła jest powoływana corocznie spośród sponsorów, laureatów, przedstawicieli środowisk samorządowych, organizacji spółdzielczych, działaczy i organizatorów kultury.
Tegoroczną galę patronatem honorowym objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, minister – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska oraz starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz. Partnerami wydarzenia byli: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Starostwo Powiatowe w Płocku, Miasto i Gmina Bodzanów, Muzeum Niepodległości, Muzeum Sportu i Turystyki oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.