Aktualności - kultura, promocja, turystyka
Najlepsze renowacje roku 2021 wybrane
Jatki w Ostrowi Mazowieckiej, Krzywa Hala w Ciechanowie i budynek dawnego domu Ksawerego Konopackiego w Warszawie – to laureaci tegorocznej edycji konkursu Renowacja Roku 2021.
Jak mówi marszałek Adam Struzik wyróżniliśmy te zabytki, których konserwacje wymagały najwięcej pracy i zaangażowania.
– Jestem przekonany, że będą one inspiracją dla innych właścicieli takich obiektów. Zachowanie ich w dobrym stanie to nasz obowiązek.
Mazowsze to region bogaty w perełki architektoniczne i obiekty zabytkowe. Z danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa wynika, że w województwie mazowieckim w grupie zabytków nieruchomych jest ponad 7 tys. obiektów. Prace wykonywane przy zabytkach to zadania bardzo trudne i wymagające. Dlatego samorząd województwa postanowił uhonorować najlepsze renowacje tego roku w regionie. Laureatów konkursu wyłoniło jury w składzie:
- prof. Andrzej Koss – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – przewodniczący jury,
- prof. Małgorzata Omilanowska – wiceprzewodnicząca jury,
- prof. Małgorzata Rozbicka – Politechnika Warszawska, członkini jury,
- Bohdan Lisowski – prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, członek jury,
- Jacek Rulewicz – Stowarzyszenie Konserwatorów Polskich, członek jury,
- Anna Dymek – Narodowy Instytut Dziedzictwa, członkini jury,
- Dorota Gołębiewska – Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, członkini jury.
Nagrodzone projekty
Kierując się m.in. wysokim poziomem badań konserwatorskich, jakością wykonania pracy czy uwzględnieniem potrzeb społecznych w konkursie zostały przyznane trzy nagrody główne i trzy wyróżnienia. Trafią one do obiektów m.in. z Ostrowi Mazowieckiej, Ciechanowa, Radomia, Nasielska i Warszawy.
I nagrodę (15 tys. zł) jury przyznało Jatkom (hala targowa) w Ostrowi Mazowieckiej, za staranny kunszt konserwatorski i projektowy oraz przywrócenie użyteczności obiektu.
II nagroda (12 tys. zł) została przyznana „Krzywej Hali” w Ciechanowie za przeprowadzenie remontu konserwatorskiego w dużej skali z zachowaniem jego pierwotnej funkcji mieszkalnej i użyteczności publicznej, za otoczenie troską obiektu należącego do tzw. kłopotliwego dziedzictwa i zadbanie o jego otoczenie ważne społecznie a także za staranny i zgodny ze sztuką konserwatorską remont.
III nagrodę (10 tys. zł) jury przyznało budynkowi dawnego domu Ksawerego Konopackiego w Warszawie, za uratowanie skazanego na zagładę zabytku, dzięki czemu powstała efektowna budowla o istotnej roli w kontekście lokalnej urbanistyki, architektury i lokalnej społeczności.
Wyróżnienia
Ponadto samorząd Mazowsza przyznał trzy wyróżnienia dla:
- willi przy ul. Siarczanej 6 w Warszawie,
- domu Gąski i Esterki w Radomiu,
- budynku biblioteki przy ul. Marszałka J. Piłsudskiego w Nasielsku.
Konkurs, organizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, odbył się pod patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Politechniki Warszawskiej, Stowarzyszenia Architektów Polskich, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.