Aktualności - kultura, promocja, turystyka
Miodobranie w sierpeckim skansenie
Miłośnicy dawnych zwyczajów i tradycji polskiej wsi odwiedzili w miniony weekend sierpecki skansen.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – instytucja kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego – powitało rozpoczynające się wakacje imprezą plenerową pt. „Miodobranie w skansenie”. Największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście pokazy pracy pszczelarzy odbywające się przy pasiekach w zabytkowych zagrodach chłopskich. Dla wielu była to jedyna okazja przyjrzenia się z bliska wirowaniu miodu czy odsklepianiu wosku z ramek.
Praca pszczelarza i hotelik dla pszczół
Pszczelarze prezentowali dawne i współczesne narzędzia, opowiadali o swojej pracy, udzielali porad co do zastosowania miodów, a także proponowali różne ich rodzaje. Amatorów miodu nie brakowało. Oprócz pszczelarzy uwagę zwrócili również bartnicy, którzy pracowali przy Olejarni z Sokołowa. Ciekawą propozycją dla zwiedzających były też warsztaty budowania hotelików dla pszczół.
Wyjść z miodobrania bez chociaż jednego słoika miodu?
Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się także kiermasz miodów i produktów regionalnych. Tylko tutaj można było kupić różne gatunki miodu bezpośrednio od pszczelarzy. Wystawcy proponowali także inne produkty pszczele – od propolisu, poprzez wyroby z wosku, pyłek, maści, po specjały kuchni staropolskiej – miody pitne. Sporą popularnością cieszyły się także wyroby rękodzieła i kuchni regionalnej.
O pracy w gospodarstwie
To nie jedyne atrakcje, jakie muzeum przygotowało dla swoich gości. W zagrodach chłopskich odbywały się pokazy prac gospodarskich, a także rękodzieła i rzemiosła ludowego. Można było zobaczyć m.in. pokazy pracy stolarza, kowala, szewca czy plecionkarza. W jednej z zagród zwiedzający chętnie podziwiali też pokaz szydełkowania.
Tradycją imprez plenerowych organizowanych w pierwsze niedziele miesiąca stała się także uroczysta msza święta odprawiana w XVIII-wiecznym urokliwym kościele przeniesionym do Muzeum z Drążdżewa. Tę odprawiono w intencji pszczelarzy.
Na scenie amfiteatru zwiedzający mogli podziwiać występ Kapeli Niwińskich oraz Ludowego Zespołu Artystycznego Kasztelanka z Sierpca.
Zapraszamy już 6 sierpnia na „Żniwa w skansenie”
Podczas miodobrania sierpecki skansen odwiedziło blisko 3,5 tys. osób. Wiele z nich opuszczało muzeum z zapasami miodu i obietnicą rychłego powrotu do skansenu. Kolejna impreza plenerowa, czyli „Żniwa w skansenie” odbędzie się już za miesiąc, 6 sierpnia. Z pewnością nie będzie to stracony czas, bo sierpecki skansen to znakomity pomysł na rodzinny odpoczynek w plenerze i oderwanie się od problemów codzienności.