Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Mazowsze wspiera „Piknik z żywą historią pod Raszynem”

Mężczyźni w strojach żołnierzy z epoki napoleońskiej stoją w rzędzie przed trzema innymi żołnierzami, swoimi dowódcami. Każdy przy swojej nodze trzyma strzelbę Autor: fot. Kamil Goc

Przy parku pałacowym w Falentach na gości czekało wiele atrakcji. Piknik honorowym patronatem objął m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Pasja jest nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Niektórzy nie mogą żyć bez czytania książek, muzyki, folkloru czy sportu. Są też miłośnicy historii, którzy obalają mity o tym, że ta dziedzina nauki jest nudna. Bez wątpienia należą do nich członkowie Stowarzyszenia Raszyn 1809, którego nazwa nawiązuje do słynnej bitwy pod Raszynem. Bitwa odbyła się podczas wojny z Austrią w czasach wojen napoleońskich 19 kwietnia 1809 r. Wojskami dowodził wtedy książę Józef Poniatowski. Organizacja, która aktualnie prężnie działa na terenie gminy Raszyn, zajmuje się rekonstrukcjami historycznymi. Przygotowanymi przez siebie inscenizacjami i piknikiem przybliżają ludziom te odległe dla nas czasy i zarażają swoją pasją innych.

Pokazać historię od ciekawej strony

Historia zwykle kojarzy się z nudnymi lekcjami w szkole. Jednak Stowarzyszenie Projekt Raszyn 1809, Biblioteka Publiczna w Raszynie oraz Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach dzielnie obalają mity i udowadniają razem, że historia jest bardzo ciekawa. W tym celu zorganizowali razem rodzinny edukacyjny „Piknik z żywą historią pod Raszynem” Osoby przygotowujące program oraz atrakcje zatroszczyły się, aby uczestnicy nie mieli czasu na nudę. Można było skorzystać z takich atrakcji jak:

  • apel Wojsk Księstwa Warszawskiego
  • manewry i pokazy wojskowe
  • skosztowanie grochówki strażackiej
  • zwiedzanie obozowiska wojskowego
  • pokazy psów ratowniczych
  • koncert zespołu „Trombastic” – wirtuozów muzyki dawnej i nie tylko
  • archeologia na żywo
  • przejazd wozem konnym po zabytkach Raszyna

Sponsorzy oraz partnerzy

Zorganizowaniem całego wydarzenia zajęli się: Stowarzyszenie Projekt Raszyn 1809, Biblioteka Publiczna w Raszynie oraz Instytut Technologiczno-Przyrodniczy PIB w Falentach. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego, który udzielił wsparcia finansowego na organizację przedsięwzięcia.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony