Aktualności - kultura, promocja, turystyka
Mazowsze łączy pokolenia. Domek z sercem 2022
Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie, we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego, zorganizowało kolejny już cykl warsztatów „Mazowsze łączy pokolenia. Domek z sercem 2022”. Każdy może wziąć w nich udział.
Zapraszamy placówki kulturalne z Mazowsza do udziału! Ty też możesz pomóc!
Cykl warsztatów charytatywnych „Mazowsze łączy pokolenia. Domek z sercem 2022” jest organizowany przez Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek, w mazowieckich miejscowościach. Do udziału w akcji zaproszone są lokalne biblioteki, kluby seniora lub domy kultury – wystarczy napisać maila do organizatorów na adres domekzsercem@muzeum-domkow.pl . Warsztaty organizowane są całkowicie nieodpłatnie i ze strony ośrodka goszczącego potrzebne jest tylko zapewnienie miejsca do pracy i rekrutacja grupy osób o wielkich sercach.
Partnerem projektu jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Domki z Pilichówka
Na jedno ze spotkań zaproszono do Pilichówka w powiecie płockim. Mieszkańcy Pilichówka i okolic zebrali się w sali Koła Gospodyń Wiejskich, gdzie wspólnie z animatorkami z warszawskiego Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek wykonali 4 kolorowe domki dla misiowych rodzin. Gościnne progi KGW, któremu przewodniczy Agnieszka Pielat, odwiedziło ponad 20 osób, które podczas zajęć mogły wykazać się pomysłowością i kreatywnością w pracach manualnych.
Szlachetny cel akcji
Każdy z domków ma odrębną kolorystykę, wykończenia, pościel i zasłonki, co sprawia, że każdy z nich jest inny i trudno wskazać ten najpiękniejszy. Niewątpliwie łączy je jedno – zostały wykonane z wielkim sercem i zaangażowaniem, gdyż uczestnicy wykonali domki w szlachetnym celu – będą one pełniły funkcję diagnostyczną i terapeutyczną w nowo otwartej placówce zdrowia psychicznego dla dzieci – Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Warszawie.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek oraz na Facebooku Muzeum
Wywiad prasowy
Jaka jest idea cyklu „Mazowsze łączy pokolenia. Domek z sercem 2022”?
Cykle ten przede wszystkim łączy pokolenia. Uczestniczą w nim zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli i seniorzy. Wszystkich łączy kreatywność i chęć pomocy. Projekt pokazuje, że wymiana wiedzy i połączenie umiejętności osób w różnym wieku pozwalają stworzyć coś niezwykłego i unikatowego. Uczestnicy pod kierunkiem naszych animatorek zdobywają nowe umiejętności, integrują się i świetnie bawią, działając przy tym charytatywnie na rzecz innych. Tegoroczna odsłona to już piąta edycja cyklu. Do tej pory zajęcia odbywały się w naszej przestrzeni muzealnej i brały w nich udział głównie rodziny ze stolicy. W zeszłym roku postanowiliśmy zaadresować ją do mieszkańców całego Mazowsza i przeprowadzić zajęcia w formie gościnnej. To był strzał w dziesiątkę – wciąż zgłaszają się do nas nowe ośrodki chętne nas ugościć.
Gdzie trafili państwo tym razem?
Wspaniale ugościła nas animatorka kultury – Agnieszka Piełat, która przewodniczy w Pilichówku Kole Gospodyń Wiejskich oraz fantastyczne Gospodynie i Gospodarze wraz z dziećmi i wnukami. Było wesoło i twórczo, w zajęciach wzięło ponad 20 osób, które podczas warsztatów mogły wykazały się pomysłowością i kreatywnością w pracach manualnych.
Na czym polegają warsztaty?
5-godzinne spotkania warsztatowe odbywają się w dni wolne od pracy. Udział w zajęciach jest całkowicie bezpłatny. Uczestnicy warsztatów spotykają się jednorazowo w swoich lokalnych placówkach kulturalnych, by w 4–6 osobowych zespołach złożyć i ozdobić domki dla misiów – „Domki z sercem”. Na uczestników czeka szereg angażujących aktywności plastycznych: składanie mebelków i domków ze sklejki, szlifowanie, malowanie, wycinanie, oklejanie kolorowymi papierami, projektowanie i wykonanie dodatków do wnętrz, a także dyplomy pamiątkowe i… niezwykła atmosfera.
Gdzie trafiają gotowe domki?
Kilkanaście domków, które powstają w ramach każdego z cykli, zostaje przekazane do mazowieckich placówek medycznych i opiekuńczych dla dzieci. Domki, które powstały w ramach zeszłorocznej i tegorocznej edycji są przekazywane do największej na Mazowszu placówki specjalizującej się w psychiatrii dziecięcej, zlokalizowanej w Warszawie, przy ul. Koszykowej 79A, nowo otwartego Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii. Doświadczenie poprzednich edycji pokazało, że domki te są efektywnym narzędziem pracy lekarzy i terapeutów, a także odwracają uwagę małych pacjentów od niejednokrotnie przykrych i stresujących procedur medycznych.
Kto jest organizatorem projektu
Organizatorem cyklu warsztatów jest Fundacja Belle Époque prowadząca Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie – niepubliczną, pozarządową instytucję kultury. Muzeum otrzymało w zeszłym roku tytuł Najlepszej Atrakcji Turystycznej w województwie mazowieckim.