Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Mazowieckie wykopki w sierpeckim skansenie

Autor: fot. Dariusz Krześniak

Ponad 5 tys. osób wzięło udział w imprezie plenerowej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Wykopki w skansenie od lat cieszą się dużą popularnością – samodzielnie zebrany ziemniak bywa nie lada atrakcją, a towarzyszące zbiorom zabawy jednoczą pokolenia. Program tegorocznego spotkania obfitował w moc atrakcji dla całej rodziny.

Tradycja pielęgnowana z pasją

Na muzealnych polach można było zobaczyć jak niegdyś – z pomocą motyk i kopaczek konnych – wykopywano ziemniaki, zbierano je, a następnie sortowano. Odbyły się także pokazy jesiennej orki i bronowania, a we wnętrzach chłopskich chałup przedstawione zostały tradycyjne metody kiszenia kapusty. Turyści odwiedzili również tkaczkę, kowala, plecionkarza i szewca, a wraz z zielarką odkrywali właściwości najpopularniejszych ziół. Warto było zobaczyć wystawę „Jak to ze zbożem było?” z autentycznymi sprzętami i narzędziami do obróbki ziarna. 

Dla miłośników prac ręcznych

W zagrodach wiejskich zaproponowano szereg zajęć manualnych. Chętni skorzystali z warsztatów garncarskich i gręplowania wełny, a także sprawdzili się w dawnych grach i zabawach wiejskich zorganizowanych przy współpracy z mławskim stowarzyszeniem rekonstruktorów. Entuzjaści pokazów plecenia warkoczy ze słomy mogli nauczyć się wykonywać mistrzowskie sploty i ćwiczyć do woli swoje umiejętności. Ciekawą propozycją dla osób pragnących w nietypowy sposób poznawać uroki skansenu były też przejażdżki bryczką po wiejskich ścieżkach.

Dodatkowe atrakcje

Imprezy plenerowe w sierpeckim skansenie – oprócz odbywających się na terenie wsi rzędowej pokazów – oferują także kiermasze produktów regionalnych, tym razem – z ziemniakiem w roli głównej. Dostępne było również rękodzieło i rzemiosło artystyczne. 

Letni sezon dobiegł końca. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu ma jednak niespodziankę – już teraz zaprasza na II Jarmark Bożonarodzeniowy w skansenie, który odbędzie się 8 grudnia br.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony