Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Kultura dla każdego

Autor: arch. UMWM

Kultura dostępna dla wszystkich – pod takim hasłem podpisano porozumienie między zespołem „Mazowsze” a Mazowieckim Centrum Polityki Społeczej.

Zapewnienie dostępu do kultury mieszkańcom Mazowsza zagrożonym wykluczeniem społecznym, współdziałanie w obszarze edukacyjno-informacyjnym czy pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych na realizację wspólnych zadań w sferze kulturalnej i społecznej – to główne założenia podpisanego porozumienia między Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej (MCPS) a Polskim Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

 Ważna współpraca

W siedzibie zespołu „Mazowsze” w Karolinie, w podwarszawskich Otrębusach, w obecności marszałka Adama Struzika i wiceprzewodniczącego sejmiku Marcina Podsędka, zainaugurowano projekt „Nieograniczeni”, skierowany do osób z niepełnosprawnościami oraz wykluczonych społecznie. To cykl warsztatów oraz koncertów, w których wezmą udział osoby z niepełnosprawnościami.

„Mazowsze" to coś więcej niż zespół muzyczny, teatr czy instytucja artystyczna. To symbol i kontynuacja polskiej tradycji, a także barwna wizytówka Polski – również za granicą. Współpraca z zespołem w kwestii dostępu do kultury osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym jest ogromnie ważna, bo pozwala wszystkim w równym stopniu czerpać z oferty kultury. Muzyka i taniec mają nie tylko olbrzymie walory artystyczne, ale i terapeutyczne — podkreśla marszałek Adam Struzik.

Wsparcie MCPS

Porozumienie podpisane między Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej a zespołem „Mazowsze” pozwala spajać obszary kultury z działaniami prospołecznymi. MCPS w ramach współpracy będzie wspierał merytorycznie inicjatywy zespołu kierowane do środowisk objętych działaniami polityki społecznej na Mazowszu. W ramach porozumienia pracownicy zespołu będą mogli również liczyć na edukację w zakresie specyfiki pracy z osobami, które należą do grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym osób z niepełnosprawnościami. Priorytetem współpracy jest dostosowanie oferty koncertowo-warsztatowej do potrzeb i wymagań każdej z grup, która weźmie udział w projekcie.

– Staramy się odpowiadać na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, by mogły w równym stopniu skorzystać z kulturalnego dorobku zespołu „Mazowsze”. To niezwykle wrażliwi na piękno ludzie, doceniający każdą formę kultury – podkreśla dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Aleksander Kornatowski.

Projekt „Nieograniczeni”

Projekt „Nieograniczeni” jest kolejną odsłoną szerokiej działalności zespołu „Mazowsze” i Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, a dzięki tej międzyinstytucjonalnej współpracy mają zyskać osoby, które są z różnych przyczyn wykluczone z życia społecznego.

– Chcemy by sztuka, jaką prezentuje „Mazowsze” przełamywała bariery. Chcemy dotrzeć do tych wszystkich, którzy do tej pory mieli trudności w korzystaniu z dóbr kultury – podkreśla dyrektor zespołu „Mazowsze” Jacek Boniecki.

„Nieograniczeni” to cykl wydarzeń edukacyjnych ukazujący piękno polskiego folkloru, które można postrzegać na różne sposoby, bez względu na indywidualne ograniczenia odbiorcy. Trzy spotkania cyklu odbędą się już w tym roku. Na każdym zostanie zaprezentowany jeden z trzech spektakli edukacyjnych z repertuaru zespołu „Mazowsze”: „Magiczna podróż – Piękna nasza Polska cała”, „Fantazja polska – Polskie tańce narodowe”, „Romanca a la kujawiak” (także online). Widowiskom będą towarzyszyć warsztaty przeznaczone dla osób wykluczonych z życia społecznego i kulturalnego. W programie jest zwiedzanie siedziby zespołu „Mazowsze” oraz niedawno otwartego Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”. Z myślą o osobach z dysfunkcjami, na stronie internetowej zespołu „Mazowsze” udostępniona będzie zakładka e-learningowa.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony