Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Jak dawniej przepowiadano sobie przyszły zawód, miłość i zdrowie?

Przedmioty do wróżenia Autor: fot.arch. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Katarzynki i Andrzejki to dni, w których od dawna próbowano odgadnąć własną przyszłość. Jakie są źródła tych ludowych świąt i dlaczego część zwyczajów im towarzyszących popularna jest do dziś?

Dawniej wróżby nie były zabawą – podchodzono do nich bardzo poważnie.

„W społeczności wiejskiej zakładanie rodziny należało zawsze do spraw bardzo ważnych i podstawowych. Zamążpójście dla dziewcząt, a ożenek dla kawalerów był jednym z najważniejszych wydarzeń w ich życiu. Przy wyborze odpowiedniej osoby (…) korzystano z wróżb i magii, aby poznać swoja przyszłość i sprawdzić kto jest im pisany. Wróżby, które były pomocne przy odkrywaniu rąbka tajemnicy, którą owiana była przyszłość odbywały się w czasie niezwykłym. Takim jak, przesilenie zimowe, wigilia Bożego Narodzenia, Nowy Rok, przesilenie letnie, noc świętojańska, wigilia św. Andrzeja czy wigilia św. Katarzyny” – przeczytamy w artykule Ewy. D. Rutkowskiej na stronie internetowej Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Zainteresowanych dawnymi zwyczajami związanymi z bogatą obrzędowością ludową odsyłamy też do strony internetowej Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. W artykule „Katarzynki i andrzejki, czyli czas wróżb matrymonialnych” poznamy m.in. tradycje wróżbiarskie naszych przodków.

Czy warto zaufać wróżbom?

Można w nie wierzyć lub nie, ale wróżby mają w sobie coś magicznego, aurę tajemniczości i mocy sprawczej. Pomysłów na nie jest całe mnóstwo! O tym możemy się przekonać podczas lekcji andrzejkowych organizowanych przez Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (do 3 grudnia 2021).

By powspominać dawne zwyczaje i przetestować pomysły na wróżby warto zapisać się na warsztaty, które organizowane są w PME 28 listopada w ramach cyklu Etnoniedziela. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 5–10 lat. Obowiązują rezerwacje. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej placówki.

Zapraszamy do skorzystania z oferty samorządowych instytucji kultury.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony