Aktualności - kultura, promocja, turystyka

I Mistrzostwa Szermierki Dawnej o Szablę Marszałka Województwa Mazowieckiego

Zwycięzcy turnieju Autor: fot. Piotr Szychowski

Turniej przyciągnął największe legendy w szermierce dawnej. Przybyli nawet rycerze z innych państw i kontynentów. Nagrodą dla najlepszego szermierza była szabla przekazana przez marszałka Adama Struzika.

W zabytkowych murach Twierdzy Modlin – po ciężkich zmaganiach, wielu złamanych szablach i niezliczonych emocjonujących pojedynkach (które z racji pogody toczono czasem w scenerii przypominającej walkę Kmicica z Wołodyjowskim) – rozstrzygnięto I Mistrzostwa Szermierki Dawnej o Szablę Marszałka Województwa Mazowieckiego. Na podium stanęli:

  1. Mikołaj Kołodziej – Polska (I miejsce, za które zawodnik otrzymał Szablę Marszałka Województwa Mazowieckiego).
  2. Grzegorz Sarna – Polska (II – miejsce).
  3. Leonardo Salomao dos Reis – Brazylia (III miejsce).

Czy skoro szabla marszałka znalazła się w innych rękach to województwo pozostanie województwem? O tym Marszałek pomyślał zawczasu:

– A gdyby ktoś zapytał czym marszałek będzie bronił Mazowsza, skoro jego szabla stała się nagrodą w Turnieju? Spokojnie – historycznym orężem i symbolem marszałka jest buława, więc nawet gdy przekaże on swoją szablę najlepszemu szermierzowi – województwo bezbronne nie pozostanie – powiedział marszałek Adam Struzik.

Oprócz samego turnieju dla gości przygotowano liczne atrakcje, m.in. zwiedzanie Twierdzy Modlin, możliwość zobaczenia imponujących modeli i historycznych dioram z klocków COBI, a także degustację pysznej grochówki. Zainteresowani usłyszeli także – od uznanego płatnerza Marka Sobuckiego – o historii i produkcji szabel w Polsce. Z chęcią objaśniał tajniki pracy kowala, pozwalając co śmielszym widzom – pod czujnym okiem starego mistrza – na samodzielną pracę przy ogniu i kowadle.

Gdyby tego wszystkiego było mało, I Mistrzostwa Szermierki Dawnej o Szablę Marszałka Województwa Mazowieckiego uświetnił również Janusz Sieniawski, który opracował sceny walk do „Ogniem i Mieczem” i „Bitwy Warszawskiej”. Ten od„Zrodzonych do szabli”. Użycie słów spotkanie legend nie będzie tu w żadnej mierze nadużyciem. Janusz Sieniawski – legendarny szablista i Marek Sobucki – legendarny szabelnik. Ich dyskusja - nie dość, że otwarta dla wszystkich i że merytorycznie zastąpić mogłaby niejedną naukową konferencję – potrwała jeszcze długo po zakończeniu zawodów...

Wydarzenie zorganizowano w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego. Jednak na odwiedziny w Twierdzy Modlin, nie trzeba czekać do kolejnej edycji Mistrzostw o Szablę Marszałka. Warto tu zajrzeć w wolnej chwili - poznać pasjonatów "Modlin Twierdzy", zwiedzić imponującą wystawę klocków czy znajdującą się od niedawna w fortecznych murach pracownię Marka Sobuckiego.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony