Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Boże Narodzenie pod muzealną strzechą

Zimowy pejzaż wiejski, kościół, zaśnieżone drzewa. Autor: fot. Joanna Dębiniec

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu można już po raz 30. oglądać wystawę Boże Narodzenie na Mazowszu. Otwarto ją podczas uroczystej gali, która była też podsumowaniem obchodów jubileuszu 50-lecia placówki.

Wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” pokazuje mnogość zwyczajów i obrzędów towarzyszących najpiękniejszym świętom w roku.

Zwiedzanie wystawy

Przygotowana we wnętrzach chałup chłopskich, zabytkowego kościoła i dwóch dworów szlacheckich wystawa pozwala poznać najważniejsze zwyczaje i obrzędy związane z okresem adwentu, Godów i karnawału na mazowieckiej wsi z końca XIX i początku XX w. W rogach izb chłopskich stanęły snopy zbóż udekorowane delikatnymi światami wykonanymi z opłatka. W salonie ziemiańskim pojawiła się piękna choinka ozdobiona szklanymi bombkami, papierowymi łańcuchami i woskowymi świeczkami. Stoły i ławy nakryły białe obrusy, na których nie mogło zabraknąć tradycyjnych wigilijnych i bożonarodzeniowych potraw. W kilku domostwach zaprezentowano akcesoria różnych grup kolędniczych: gwiazdorów, szopkarzy, Herodów i Trzech Króli. Każda z wystaw przygotowywana została z dużą dbałością o szczegóły, z uwzględnieniem statusu majątkowego dawnych domowników, jak i specyfiki regionu oraz czasu powstania budynku. Daje to możliwość jeszcze lepszego zrozumienia, jak dawniej przeżywano Boże Narodzenie i jak na przestrzeni lat zmieniały się tradycje świąteczne.

Gala i koncert na półwiecze istnienia

Wszystkie inicjatywy, inwestycje, wydarzenia i projekty zrealizowane w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu podsumowano na spotkaniu w sali widowiskowej Hotelu Skansen Conference & Spa. Zebrani obejrzeli materiał filmowy poświęcony historii instytucji. Dyrektor muzeum Jan Rzeszotarski opowiedział o projektach, przedsięwzięciach i inicjatywach zrealizowanych w mijającym roku: zakończeniu prac modernizacyjnych w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, uruchomieniu wiatraka z Zalesia, rozpoczęciu prac w klasycystycznym ratuszu, imprezach plenerowych, prelekcjach zrealizowanych w ramach cyklu „W czwartki o kulturze”, konkursach, koncertach oraz Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Przyszłość naszego dziedzictwa”.

– Zrealizowanie tych wszystkich przedsięwzięć nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego Samorządu Województwa Mazowieckiego, dla którego kultura jest jednym z trzech priorytetów działania – podkreślił dyrektor.

W klimat Świąt Bożego Narodzenia wprowadził publiczność film pt. „Zima” zrealizowany na terenie muzealnej wsi, po czym w ramach koncertu zespołu Golec uOrkiestra widzowie usłyszeli najpiękniejsze kolędy, pastorałki i piosenki bożonarodzeniowe z różnych regionów kraju.

Podsumowanie roku jubileuszowego było także okazją do podziękowań dla wszystkich osób, które przyczyniły się do realizacji wydarzeń rocznicowych.

Gośćmi jubileuszu byli m.in.: Wicemarszałek Sejmu RP i Poseł na Sejm RP Piotr Zgorzelski, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Izabela Stelmańska, duchowni dekanatu sierpeckiego na czele z księdzem kanonikiem doktorem habilitowanym Sławomirem Zalewskim, proboszczem parafii pod wezwaniem świętego Wita Modesta i Krescencji w Sierpcu, Przewodniczący Rady Powiatu Sierpeckiego Przemysław Burzyński, Starosta Sierpecki Andrzej Cześnik, Burmistrz Miasta Sierpc Jarosław Perzyński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieżuniu Andrzej Sztybor, Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Andrzej Szymański. Przybyli też twórcy ludowi na co dzień współpracujący z muzeum, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury, oświaty, mediów, a także przyjaciele oraz emerytowani pracownicy Muzeum.

Zapraszamy do zwiedzania

Wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” dostępna jest do końca lutego 2022 r. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania i poznawania piękna nieco już zapomnianych zwyczajów świątecznych!


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony