Aktualności - kultura, promocja, turystyka
79. rocznica zbrodni ludobójstwa w Lipniaku-Majoracie
W Lipniaku-Majoracie w gminie Długosiodło (pow. wyszkowski) odsłonięto mural poświęcony tragicznym wydarzeniom sprzed 79 lat.
W Lipniaku-Majoracie w gminie Długosiodło (pow. wyszkowski) odsłonięto mural poświęcony tragicznym wydarzeniom sprzed 79 lat. Drugiego września 1944 roku, wycofujące się oddziały Wehrmachtu rozstrzelały w tym miejscu 448 cywilów, pośród których dużą grupę stanowiły matki z dziećmi oraz osoby starsze. W miejscu zbrodni, będącym jednocześnie Miejscem Pamięci Narodowej, dziś znajduje się pomnikowy głaz z pamiątkową tablicą przypominającą o bestialskim mordzie dokonanym na bezbronnych cywilach.
Mural upamiętniający pamięć ofiar
W uroczystościach upamiętniających niemiecką zbrodnię sprzed lat w gminie Długosiodło udział wziął marszałek Adam Struzik.
– Jestem wdzięczny władzom gminy Długosiodło za pielęgnowanie pamięci o tych dramatycznych wydarzeniach oraz o niewinnych ofiarach ludobójczej zbrodni Niemców na tutejszej ludności cywilnej z 1944 r. Uroczystości rocznicowe to okazja do chwili refleksji i zadumy, a także prawdziwa lekcja historii, szczególnie dla młodego pokolenia, które musi pamiętać, że pokój i wolność nigdy nie są nam dane raz na zawsze – podkreślił marszałek Adam Struzik.
79 lat temu w Lipniaku Majoracie
Spokojna i cicha miejscowość Lipniak Majorat 79 lat temu była świadkiem największej zbrodni ludobójstwa na wsi polskiej. W odwecie za akcje partyzanckie w Puszczy Białej wycofujący się hitlerowcy rozstrzelali 448 osób. 28 sierpnia 1944 r. rozegrała się pomiędzy III batalionem 13. Pułku Piechoty Armii Krajowej a niemieckim Wehrmachtem i wspierającymi go jednostkami bitwa pod Pecynką. Zaliczana jest ona do najważniejszych i największych bitew partyzanckich stoczonych na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej. Żołnierze AK stawili wówczas opór wielokrotnie liczniejszym siłom niemieckim i przez dziewięć godzin odpierali ich ataki, jednak z uwagi na poniesione duże straty oraz rosnącą przewagę wroga, musieli się wycofać. Około 150 polskich żołnierzy poległo, wielu innych zostało rannych.
W ramach zemsty za to starcie, Niemcy przeprowadzili akcje odwetowe na mieszkańcach okolicznych miejscowości. Najtragiczniejsza okazała się niezwykle krwawa pacyfikacja wsi Lipniak Majorat, gdzie okupanci hitlerowscy zamordowali blisko 450 osób.