Dzieje się na Mazowszu
Wystawa Małgorzaty Pepłowskiej „Piękno Polskich Ziół”
Nazwa | Wystawa Małgorzaty Pepłowskiej „Piękno Polskich Ziół” |
---|---|
Opis | W wieży zamkowej w Liwie można podziwiać prace Małgorzaty Pepłowskiej wykonane metodą tkactwa dwuosnowowego. |
Data rozpoczęcia wydarzenia: 26 września 2023 09:00
Data zakończenia wydarzenia: 31 października 2023 17:00
Lokalizacja wydarzenia: Zamek w Liwie
W wieży zamku w Liwie można podziwiać prace Małgorzaty Pepłowskiej wykonane metodą tkactwa dwuosnowowego.
O wystawie
W ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2022 r. powstało 12 tkanin pod wspólnym tytułem "Piękno Polskich Ziół". Prace wykonane zostały metodą tkactwa dwuosnowowego. Technika tkactwa dwuosnowowego daje wiele możliwości, a pani Małgorzata ciągle poszukuje nowych wyzwań. Pomysł cyklu zrodził się około 20 lat temu, a inspiracją były wzory Julii Grodeckiej. Choć były to schematy pozornie dość proste, to zupełnie inne niż te, które Małgorzata Pepłowska wykonywała do tej pory.
Więcej informacji o wystawie na stronie: "Piękno Polskich Ziół” – Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie (liw-zamek.pl)
O artystce
Małgorzata Pepłowska, z domu Rychlik (ur. 7 października 1960 w Węgrowie) – polska artystka ludowa i tkaczka. Mieszka we wsi Ruchna pod Węgrowem, gdzie prowadzi swoją pracownię. Specjalizuje się w tkactwie dwuosnowowym, wycinankach z opłatka (płaskich oraz przestrzennych) oraz tworzeniu palm wielkanocnych i kwiatów z krepiny.
Naukę wykonywania tkanin dwuosnowowych rozpoczęła w 1978 roku. Była uczennicą słynnej Haliny Fijołek, która z kolei uczyła się od słynnej węgrowskiej tkaczki Dominiki Bujnowskiej. W 1980 r. ukończyła swój pierwszy samodzielny projekt, pod tytułem "Gospodyni". Do 1994 roku współpracowała z cepeliowską spółdzielnią rękodzielniczą „Podlaska” w Węgrowie. W 1997 spółdzielnia uległa rozwiązaniu. W 1999 za namową etnografki Marii Koc, Pepłowska odkupiła stare krosna i rozpoczęła pracę na własny rachunek. W 2005 roku otwarta została pierwsza indywidualna wystawa artystki w Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Prowadziła warsztaty w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. W 2014 roku jej praca zaprezentowana została na wystawie polskiego wzornictwa w Nowym Jorku. Pracowała jako instruktorka tkactwa regionalnego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie. W Muzeum Tkaniny Podlaskiej znajdującym się w bibliotece prowadziła warsztaty rzemieślnicze oraz pokazy tkactwa dwuosnowowego.
W jej pracach często pojawiają się sceny biblijne, przyroda, zabytki czy tradycje środowiska wiejskiego.
Małgorzata Pepłowska była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana za swoją działalność artystyczną. W 2013 roku została laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga, 29 listopada 2019 r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę, 21 sierpnia 2023 r. zajęła 1. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Jubileuszowym "Warszawska Starówka”. Jej kilimy trafiły do prywatnych kolekcjonerów m.in. w Chinach, USA i są doceniane w Polsce.