Dzieje się na Mazowszu
W wigilię Narodowego Święta Niepodległości odbędzie się XXIV Festiwal Kultury Ludowej im. Stanisława Moniuszki
Nazwa | W wigilię Narodowego Święta Niepodległości odbędzie się XXIV Festiwal Kultury Ludowej im. Stanisława Moniuszki |
---|---|
Opis | Warsztaty rękodzieła, targ produktów lokalnych, występy artystyczne oraz wieczorna potańcówka podkreślające wagę kultury ludowej w budowaniu polskiej tożsamości narodowej. |
Data rozpoczęcia wydarzenia: 10 listopada 2024 13:00
Data zakończenia wydarzenia: 10 listopada 2024 19:00
Lokalizacja wydarzenia: Hala sportowa, ul. Modlińska 65, 05-135 Wieliszew
Warsztaty rękodzieła, targ produktów lokalnych, występy artystyczne oraz wieczorna potańcówka to atrakcje, które przygotował organizator festiwalu – Ośrodek Kultury w Wieliszewie.
W monografii poświęconej Mazowszu, wydawanej w latach 1885–1890, ojciec polskiej etnografii Oskar Kolberg podzielił tę największą pod względem obszaru dzielnicę Polski, na Mazowsze Polne, Mazowsze Leśne, Mazowsze Stare–Kurpie i Mazowsze Stare–Podlasie. Tak ujęta kraina była nie tylko ogromna obszarowo, ale też niezwykle bogata w tradycje i zróżnicowany folklor. To istne skrzyżowanie kultur, które w XXIV edycji festiwalu zostanie ukazane na tle folkloru pozostałych krain Polski.
O festiwalu
Mający formułę przeglądu festiwal odbywa się w wigilię Narodowego Święta Niepodległości. Jego pierwsze edycje obejmowały zasięgiem powiat legionowski, kolejne organizowano z udziałem zespołów folklorystycznych z różnych zakątków Polski. W 2014 r. zyskał zaszczytnego patrona – Stanisława Moniuszkę, którego twórczość cechował narodowy charakter, ale i przenikający się folklor żyjących obok siebie Polaków, Białorusinów i Litwinów.
Festiwal jest jedynym w regionie wydarzeniem wykorzystującym uniwersalność i atrakcyjność kultury ludowej w obchodach Narodowego Święta Niepodległości oraz podkreślającym jej wagę w budowaniu polskiej tożsamości narodowej.
Program
godz. 13.00–18.00 Festiwal Smaki Tradycji i targ produktów lokalnych
Wspólna – z kałuszyńskimi gospodyniami oraz producentami lokalnej żywności – promocja patriotyzmu kulinarnego. Degustacja regionalnych specjałów Mazowsza i Podlasia. Do spróbowania: sójki mazowieckie, bigos kałuszyński, kartacze podlaskie, kurpiowski rejbak, podlaska babka ziemniaczana.
Na targu – najwyższej jakości wyroby od lokalnych producentów: wypieki z Sikor, sery zagrodowe z Serocka, lokalne wędliny, wyroby pszczelarskie z powiatu legionowskiego, przetwory z dyni z Wieliszewa, kawa z wieliszewskiej palarni i inne.
godz. 15.00–17.00 Warsztaty rękodzieła ludowego
Zajęcia dla dorosłych i dzieci. Warsztaty z tkactwa, plecionkarstwa i rzeźby w drewnie, poprowadzą twórcy ludowi z Nadbużańskiego Uniwersytetu Ludowego w Białej Podlaskiej.
godz. 16.00–18.30 Pokaz artystyczny i potańcówka
Występy dwóch zespołów folklorystycznych – Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” AWF Biała Podlaska, reprezentującego Podlasie Południowe i historyczne Polesie oraz przedstawicieli Mazowsza Leśnego reprezentowanego przez gospodarzy – Zespół Tańca Ludowego „Promyki”. Występy zakończą się integrującą publiczność i tancerzy IV Niepodległościową Potańcówką „Weselmy się!”.
Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz marka „Mazowsze Serce Polski” są partnerami wydarzenia.
Wstęp wolny. Zapraszamy!