Dzieje się na Mazowszu

Uroczystość z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

plakat promujący wydarzenie Autor: fot. arch. muzeum
Nazwa Uroczystość z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
Opis prelekcja historyczna i koncert

CO? uroczystość historyczno-artystyczna z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów

GDZIE? w głównej siedzibie Muzeum Niepodległości, Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów al. Solidarności 62.

KIEDY? w  piątek 3 maja 2024 o godz. 11.00

 

Fundacja Polonia Union, Muzeum Niepodległości w Warszawie wraz z partnerami oraz patronami medialnymi zapraszają na  uroczystość historyczno-artystyczną z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Uchwalona przez Sejm Czteroletni zwany Wielkim Ustawa Rządowa Rzeczypospolitej Obojga Narodów znana jako Konstytucja 3 Maja 3 maja 1791 r. była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie. Był to postępowy i odważny akt prawny, inicjujący szereg reform. Ustawa Rządowa, jak na tamte czasy, stanowiła bardzo nowatorskie posunięcie, zawierała wizję oraz program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Kształtowała podwaliny praworządności, wprowadziła będący dziś ogólnoświatowym standardem konstytucyjnym trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, niosła gwarancję swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Konstytucja zniosła formalnie liberum veto, przywróciła Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj. Nadal pozostaje symbolem odważnego, nowatorskiego myślenia o kształcie Rzeczypospolitej.

Demokracja, wolność, parlamentaryzm, zrozumienie spraw obywatelskich i społecznych – właśnie z tymi wartościami utożsamiamy Święto Narodowe Trzeciego Maja. Konstytucja 3 Maja daje świadectwo wielkiej mądrości i przenikliwości jej twórców. Jej uchwalenie było i pozostaje znaczącym wydarzeniem nie tylko w dziejach Polski, ale też w dziejach Europy i świata.

Majowe święto jest czasem radości i dumy.

Program uroczystości obejmuje wprowadzenie, prelekcję historyczną oraz koncert muzyki klasycznej „ku pokrzepieniu serc”.

Uroczyste obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja z udziałem szerokiej publiczności służą wzmocnieniu dumy poprzez obcowanie z historią, tradycją i sztuką, a także popularyzacji spuścizny historycznej i kulturowej kraju, naszej małej Ojczyzny Mazowsze.

Wydarzenie skierowane jest do szerokiej grupy społecznej: młodzieży, rodzin wielopokoleniowych, seniorów, środowisk polonijnych i kresowych, miłośników, sympatyków i przyjaciół współorganizatorów i partnerów uroczystości, a także do wszystkich zainteresowanych mieszkańców i gości m.st. Warszawy i Mazowsza.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony