Dzieje się na Mazowszu
Rodzina Skonieckich i ruch komunistyczny w Legionowie
Nazwa | Rodzina Skonieckich i ruch komunistyczny w Legionowie |
---|---|
Opis | Promocja książki dr. hab. Jacka Szczepańskiego |
Data rozpoczęcia wydarzenia: 28 lutego 2024 14:30
Data zakończenia wydarzenia: 28 lutego 2024 16:30
Lokalizacja wydarzenia: Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, ul. Skazańców 25, Sala audiowizualna im. Karola Beyera
Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego - promocja książki dr. hab. Jacka Szczepańskiego „Rodzina Skonieckich i ruch komunistyczny w Legionowie”
Dr Tadeusz Skoczek, Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie, zaprasza na Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego do oddziału Muzeum Niepodległości - Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Tematem spotkania będzie książka napisana przez dr. hab. Jacka Szczepańskiego „Rodzina Skonieckich i ruch komunistyczny w Legionowie”. Wydarzenie jest współorganizowane przez Muzeum Historyczne w Legionowie.
Udział w spotkaniu wezmą: dr. hab. Jacek Szczepański, prof. Adam Czesław Dobroński
Prowadzenie: Piotr Maroński
Książka dr. hab. Jacka Szczepańskiego jest wynikiem badań naukowych prowadzonych w Muzeum Historycznym w Legionowie. Autor omówił w niej dzieje rodziny Skonieckich – legionowskich działaczy związanych z ruchem komunistycznym. Jan i Władysława Skonieccy zamieszkali w Legionowie na początku lat 30. XX w. Należeli do Komunistycznej Partii Polski i Czerwonej Pomocy. Podczas II wojny światowej J. Skoniecki wraz z byłymi członkami KPP założył konspiracyjną komórkę Polskiej Partii Robotniczej. J. Szczepański scharakteryzował jej działalność, m.in. na podstawie nieznanych dokumentów wywiadu Armii Krajowej. 12 stycznia 1944 r. dom Skonieckich przy ul. Królowej Jadwigi 13, został otoczony przez niemieckie siły policyjne. W walce z nimi zginęli Jan Skoniecki i jego syn Jerzy – żołnierz GL, a także Władysława Skoniecka, 13-letni wychowanek Władysław Nalazek oraz niezidentyfikowana kobieta. Autor ujął losy Skonieckich i członków legionowskiej PPR–AL w szerszym kontekście historycznym i społeczno-politycznym. Omówił udział oddziału AL w Powstaniu Warszawskim w I Rejonie oraz okoliczności wkroczenia Armii Czerwonej do Legionowa. Przedstawił sposoby kreowania po wojnie legendy rodziny Skonieckich. Zasygnalizował złożoność problematyki, a także fakt, że po zmianach ustrojowych w 1990 r. Skonieccy zniknęli z legionowskiej historiografii i pamięci instytucjonalnej.