Dzieje się na Mazowszu
Obchody 160–lecia Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej
Nazwa | Obchody 160–lecia Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej |
---|---|
Opis | Uroczystości rocznicowe Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej |
Data rozpoczęcia wydarzenia: 20 lipca 2021 09:23
Data zakończenia wydarzenia: 15 grudnia 2022 23:00
Lokalizacja wydarzenia: Warszawa
Trwają obchody rocznicowe z okazji 160-lecia Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej.
do 15 grudnia 2022 r.
Obchody organizuje Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz” oraz Stację Muzeum w Warszawie. Ogłoszone zostały dwa konkursy: malarski, trwający do 15 sierpnia oraz fotograficzny, którego finał przewidziany jest w czerwcu 2022 r. Szczegóły dostępne na stronach www.kolejarz.org, www.muzeumsportu.waw.pl oraz www.stacjamuzeum.pl. Wernisaże konkursowe odbędą się w salach Stacji Muzeum – we wrześniu oraz Muzeum Sportu – w czerwcu 2022 r. W Sali Lustrzanej Stacji Muzeum gości wystawa malarstwa kolejowego Aleksieja Kapcikowa zatytułowana „Magia pary - magia ruchu". Wystawa będzie czynna do września. Ponadto szlakiem kolei żelaznej Warszawa – Petersburg wyruszyła wystawa plenerowa przedstawiająca na fotogramach historię DŻPW. Obecnie można ją oglądać w Jadowie. Kolejnymi punktami postoju historycznego pociągu będą: 15 –30.07 Urle, 30.07 – 16.08 Wołomin, 16 – 30.08 Kobyłka, 31.08 – 14.09 Łochów, 14 – 30.09 Sokółka. Daty pobytu w pozostałych miejscowościach będą dostępne na stronach urzędów gmin i Stacji Muzeum. Wystawa jest dostępna bezpłatnie. Ponadto w bibliotece Stacji Muzeum (w ostatni czwartek miesiąca) odbywają się wykłady związane z historyczną budową tego szlaku kolejowego i jego wpływu na środowisko, ekonomię, ludność i gospodarkę regionów, przez które układane były szyny i budowane dworce kolejowe. Wykłady prowadzą wybitni znawcy tematu:
- dr Ewa Małkowska-Bieniek 29 VII – Podróże koleją Petersburską głów koronowanych i zwierzchników państw na podstawie prasy i pamiętników.
- dr Dawid Keller 26 VIII – Kolejarze DŻPW – szkic do dziejów grupy zawodowej.
- dr Robert Gawkowski 30 IX – Sportowe organizacje pracowników Kolei Petersburskiej w II RP.
- dr hab. Andrzej Pieczewski 28 X – Stosunek carów Rosji do kolei żelaznych – konsekwencje dla ziem polskich.
- Jerzy Majewski 25 XI – Użytkownicy Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej.
Wszystkie wykłady rozpoczynają się o godz. 18.00. Przewidziane jest losowanie niespodzianki. Wstęp bezpłatny.
Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych miłośnikach kolei. Od 1 lipca do 31 sierpnia Stacja Muzeum zaprasza dzieci z klas I-III szkół podstawowych na zajęcia warsztatowe z cyklu „Lato na Głównym". Tematem tegorocznych zająć jest Kolej Petersbursko-Warszawska w 160. rocznicę jej powstania. Trwają przygotowania organizatorów do finału konkursu malarskiego, którego wernisaż odbędzie się we wrześniu oraz do planowanej w listopadzie konferencji naukowej.