Dzieje się na Mazowszu
Koncert patriotyczny „Pro Bono Patria” uświetni obchody bliskich Polkom i Polakom świąt państwowych

Nazwa | Koncert patriotyczny „Pro Bono Patria” uświetni obchody bliskich Polakom majowych świąt państwowych |
---|---|
Opis | „Pro Bono Patria” – koncert muzyki klasycznej i patriotycznej wraz z prelekcją historyczną i prezentacją multimedialną, nawiązującą do 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791. |
Data rozpoczęcia wydarzenia: 3 maja 2025 11:00
Data zakończenia wydarzenia: 3 maja 2025 13:00
Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Niepodległości w Warszawie, al. Solidarności 62, 00-240 Warszawa
Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Muzeum Niepodległości wraz z Fundacją Polonia Union przygotowało uroczystość „Pro Bono Patria”.
W programie są prelekcja historyczna wraz z prezentacją multimedialną nawiązującą do 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791, a także koncert muzyki klasycznej i patriotycznej, tworzonej przez polskich kompozytorów „ku pokrzepieniu serc”, m.in: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszkę czy Mieczysława Karłowicza.
Utwory zostaną zaprezentowane przez zawodowych artystów muzyków: pianistkę Marię Skurjat-Silva, sopranistkę Agnieszkę Kozłowską, wiolonczelistę Ryszarda Bednarczuka, a także przez Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA.
Spotkanie pozwoli na chwilę refleksji, wzruszenia oraz poczucia wspólnoty i dumy z pielęgnowanych wartości takich jak: wolność, suwerenność, solidarność, braterstwo oraz poszanowanie godności i praw człowieka.
Uprzejmie prosimy o wysłanie potwierdzenia obecności na koncercie do 29 kwietnia br. pod adres: potwierdzenia@muzn.pl.
Samorząd Województwa Mazowieckiego jest partnerem wydarzenia.
Święto Narodowe Trzeciego Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Akt prawny uchwalony 3 maja 1791 r. był pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie. Zainicjował szereg reform, był postępowy i odważny. Zawierał program budowy nowoczesnego państwa oraz wprowadził będący dziś ogólnoświatowym standardem konstytucyjnym trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Był dokumentem, który mimo krótkiego czasu obowiązywania, pozostał symbolem walki o wolność i demokrację.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia historię polskich barw narodowych. Przypomina o obowiązku poszanowania flagi i innych symboli naszej państwowości. To jedno z najmłodszych świąt państwowych – zostało ustanowione w 2004 roku.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą to święto obchodzone w dowód uznania dla wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pomoc w najtrudniejszych dla ojczyzny momentach.