Dzieje się na Mazowszu
"Gombrowicz" w Berlinie
Nazwa | "Gombrowicz" w Berlinie |
---|---|
Opis | wystawa plenerowa |
Data rozpoczęcia wydarzenia: 9 listopada 2021 13:48
Data zakończenia wydarzenia: 19 grudnia 2021 23:59
Lokalizacja wydarzenia: Hansabibliothek (Altonaer Strasse 15)
Wystawa otwarta została w ramach trwającego od maja cyklu upamiętniającego pobyt pisarza w stolicy Niemiec.
Plenerowa wystawa przygotowana została przez muzeum we Wsoli dwa lata temu, w związku z 50. rocznicą śmierci pisarza. Ekspozycję przybliżającą sylwetkę pisarza współorganizował berliński oddział Instytutu Pileckiego. Wcześniej w ramach tego cyklu na ścianie budynku, w którym pisarz przez pewien czas mieszkał odsłonięta została tablica pamiątkowa.
Witold Gombrowicz, jeden z najważniejszych polskich autorów XX wieku przebywał w Berlinie przez rok, od maja 1963 do maja 1964 w ramach stypendium Fundacji Forda. Przyjechał do Berlinia po 24 latach spędzonych w Argentynie.
- Berlin był dla Gombrowicza miejscem odkrycia na nowo Europy i odkrycia na nowo swojej pierwszej tożsamości – mówi Anna Spólna z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
Wystawa, złożona z cytatów z dzieł Gombrowicza i starannie dobranych zdjęć, dokumentuje najważniejsze etapy życia pisarza. Ustawiona została przed Hansabibliothek, w przestrzeni miejskiej, tak aby w naturalny sposób miało z nią kontakt jak najwięcej ludzi.
- Miejsce jest wybrane doskonale, dlatego że jesteśmy w takiej szczególnej przestrzeni, w której z jednej strony mamy bibliotekę, z drugiej stację metra, czyli miejsce tranzytowe, przejściowe, a z trzeciej dzielnicę, w której Gombrowicz część swojego pobytu w Berlinie spędził. W związku z tym jest naprawdę u siebie. Zwykli przechodnie, tacy, którzy być może nigdy o nim nie słyszeli mają okazję przeczytać parę jego słów, także po niemiecku, obejrzeć się w jego fotografiach, które są jednocześnie lustrami. Mogą pomyśleć: „no, on ma nam coś do powiedzenia” - tłumaczy Anna Spólna.
Instytut Pileckiego podarował Hansabibliothek komplet dzieł Gombrowicza w tłumaczeniu na język niemiecki. Kilka książek przekazało bibliotece także Muzeum Witolda Gombrowicza.