Dzieje się na Mazowszu

Fiołki nie są miłością – to tytuł wystawy obrazów Natalii Rybki, której prace możemy obejrzeć w MCSW Elektrownia

Autor: Natalia Rybka, Filip, 30x24, olej na płótnie, 2024, fot. archiwum artystki
Nazwa Fiołki nie są miłością – to tytuł wystawy obrazów Natalii Rybki, której prace możemy obejrzeć w MCSW Elektrownia
Opis wystawa obrazów

Data rozpoczęcia wydarzenia: 17 stycznia 2025 18:00

Data zakończenia wydarzenia: 9 marca 2025 18:00

Lokalizacja wydarzenia: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, ul. Mikołaja Kopernika 1 w Radomiu

Wernisaż: 17 stycznia 2025 r., godz. 18.00
Wystawa czynna do 9 marca 2025 r.
Kurator wystawy: Paweł Witkowski
Organizator: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

Wystawa Natalii Rybki to przestrzeń, w której artystka zadaje pytania o istotę człowieczeństwa. Poszukuje odpowiedzi dotykających najgłębszych warstw ludzkiej duchowości. W swoich pracach nawiązuje do klasyków malarstwa, takich jak Caravaggio czy Siemiradzki, reinterpretując ich dzieła, by opowiedzieć o współczesnych problemach. Inspiruje ją ich techniczna doskonałość, ale również emocje, które zawarli w swoich obrazach.

Jej prace to dialog między przeszłością, a teraźniejszością. Artystka sięga po symbolikę roślin, która pozwala złagodzić ciężar trudnych tematów, takich jak wykluczenie społeczne, przedmiotowe traktowanie kobiet czy cierpienie wynikające z izolacji. Natura, która pojawia się w obrazach, nie jest dekoracją, jest nośnikiem znaczeń i emocji. Zaproszeniem do głębszej refleksji.

To wyjątkowe malarstwo opiera się na trzech warstwach komunikacji: estetycznej, narracyjnej i duchowej. Pierwsza przyciąga wzrok – to szczegóły przyrody, melancholia i harmonia kolorów. Druga opowiada historię, która dotyka tematów społeczno-kulturowych. Trzecia, najważniejsza, to przestrzeń emocji i rzeczywistości niematerialnej, w której odbiorca może odnaleźć własne pytania i odpowiedzi. Artystka szuka sensu w chaosie i porządku, który przekracza materialność i codzienność. To właśnie w tej przestrzeni niewidzialnego i nieuchwytnego dostrzega źródło głębszego sensu.

 

 

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony