Dzieje się na Mazowszu

Bądźcie spokojni, nic ode mnie nie wyjdzie

Plakat informujący o wydarzeniu. Plakat podzielony jest na dwa pola: na jednym podane są szczegóły wydarzenia, data i godzina, na drugim - zdjęcie portretowe Krugłowskiej, uczestniczki powstania, bohaterki wydarzenia Autor: fot. arch. Muzeum Pawiak
Nazwa Bądźcie spokojni, nic ode mnie nie wyjdzie
Opis uroczystość upamiętniająca Iwonę Krugłowską, działaczkę Polskiego Państwa Podziemnego

12 kwietnia 2022 r. (wtorek) o godz. 11.00 w Muzeum Więzienia Pawiak (Oddziale Muzeum Niepodległości w Warszawie) odbędzie się uroczystość upamiętniająca Iwonę Krugłowską, działaczkę Polskiego Państwa Podziemnego. Współorganizatorem wydarzenia jest Poczta Polska, która wydała znaczek z wizerunkiem tragicznie zmarłej konspiratorki.

W 2022 r. obchodzimy 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, zakonspirowanych sił Polskiego Państwa Podziemnego w latach II wojny światowej. Wielu jej przedstawicieli zostało osadzonych w warszawskim więzieniu Pawiak, było przesłuchiwanych w słynnej katowni gestapo w Al. Szucha 25. Znaczną część wywieziono do obozów koncentracyjnych i innych miejsc odosobnienia. Duża część jej członków za walkę z okupantem zapłaciła najwyższą cenę.

Jedną z nich była Iwona Krugłowska z d. Rosen, ps. „Iwa” ur. w 1908 r. Ukończyła wojskowy kurs juzistek w Zegrzu. Pracowała przy obsłudze telegrafu w Toruniu i na Poczcie Głównej w Warszawie. W konspiracji działała od listopada 1939 r. w Oddziale Finansowo-Gospodarczym Dowództwa Głównego Służby Zwycięstwu Polsce, następnie w Biurze Finansów i Kontroli Komendy Głównej ZWZ-AK. Rozprowadzała zrzuty pieniędzy, broni i korespondencji. Oficjalnie zatrudniona jako pomoc w „Barze pod bokiem” przy ul. Daniłowiczowskiej 2, który był przykrywką dla działalności konspiracyjnej. Po aresztowaniu właściciela baru, lokal konspiracyjny przeniesiono do jej mieszkania przy ul. Piusa XI 30 (obecnie ul. Piękna). Aresztowana 18 maja 1944 r. w wyniku załamania się w czasie tortur łączniczki, zatrzymana w swoim mieszkaniu z całą rodziną: matką Haliną Sawicką, ojczymem Lechem i siostrą przyrodnią Joanną Sawicką. Uwięziona w kobiecej części Pawiaka, tzw. Serbii. Torturowana w czasie śledztwa na Szucha, m.in. duszona maską przeciwgazową. Niczego nie ujawniła. Wyniesiona z Serbii na noszach na egzekucję, około 15 lipca 1944 r. została rozstrzelana w ruinach getta.

Na spotkaniu, oprócz znaczka pocztowego z  wizerunkiem Iwony Krugłowskiej, zaprezentowane będą oryginalne dokumenty ze zbiorów Poczty Polskiej i Muzeum Niepodległości w Warszawie. Eksponaty będzie można oglądać do 14 maja 2022 r.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony