Dzieje się na Mazowszu
Anna z Radziwiłłów księżna mazowiecka w nowej ekspozycji warszawskiego muzeum
Nazwa | Anna z Radziwiłłów, księżna mazowiecka w nowej ekspozycji warszawskiego muzeum |
---|---|
Opis | Wystawa przedstawiająca postać księżnej mazowieckiej Anny Radziwiłł – szczegóły jej rządów i prowadzonej polityki oraz obrazy codziennego życia na przełomie XV i XVI wieku. |
Data rozpoczęcia wydarzenia: 26 listopada 2024 14:00
Data zakończenia wydarzenia: 28 lutego 2025 14:00
Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Pałac Przebendowskich / Radziwiłłów, al. Solidarności 62, 00-240 Warszawa
Muzeum Niepodległości w Warszawie i Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie zapraszają na wystawę, która pozwoli odkryć historię Mazowsza i losów ostatnich jego władców – Konrada III Rudego i Anny z Radziwiłłów oraz ich dzieci: Janusza, Stanisława i Anny Mazowieckiej.
Anna z Radziwiłłów to postać niezwykła. Jedna z ostatnich władczyń niezależnego Mazowsza, która obejmując władzę w imieniu małoletnich synów musiała zręcznie manewrować pomiędzy siłami znacznie od niej większymi – Koroną Królestwa Polskiego i Zakonem Krzyżackim. Swoją gospodarnością zyskała łaskę Mazowszan – odzyskiwała utracone na rzecz sąsiadów ziemie i utrzymywała niezależność księstwa, którego władcami mieli być jej synowie oraz – jak się okazało później – także jej córka.
Wystawa, głównie z pomocą reprintów dokumentów z polskich i zagranicznych archiwów przełomu XV i XVI wieku, opisuje życie władczyni Liwa – od jej dzieciństwa na Litwie, przez małżeństwo z Konradem, czasy regencji na Mazowszu i oddanie władzy synom, Stanisławowi i Januszowi.
Zamek w Liwie wybrała pod koniec życia na swoją rezydencję, wystawa jest więc uzupełniona eksponatami z kolekcji Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie – znaleziskami archeologicznymi z XV i XVI w. odkrytymi w pobliżu zamku. Wśród nich znajdują się m.in. groty bełtów do kuszy, ceramika oraz monety z czasów Konrada i Anny.
Wystawa będzie czynna do 28 lutego 2025 r.