Aktualności - zdrowie i polityka społeczna

Pierwszy „MazONsport” za nami

Członkini Województwa Mazowieckiego Anna Katarzyna Brzezińska wraz z organizatorami i uczestnikami wydarzenia, m.in. Aleksandrem Kornatowskim, Kamilem Otowskim i Michałem Kobrzyńskim. Autor: fot. arch. MCPS

W pięciu konkurencjach indywidualnych oraz jednej drużynowej zmierzyło się 150 uczestników. Wydarzenie zostało zainicjowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

Rzuty do kosza, slalom z piłką, bieg z przeszkodami, podnoszenie ciężarka i rzut woreczkiem do celu to dyscypliny, w których konkurowali uczestnicy zawodów rekreacyjno-sportowych odkrywających talenty osób z niepełnosprawnością. Drużynową konkurencją była sztafeta składająca się z pięciu konkurencji: slalom między pachołkami z piłeczką pingpongową na łyżce, przenoszenie piłeczki plastikowej na rakiecie od badmintona, skakanie w worku, spacer po linie, przyciąganie obciążenia. Emocje były ogromne, a zdrowe współzawodnictwo dało uczestnikom dużo dobrej zabawy.

– W Legionowie na „MazONsport” przeżywaliśmy sportowe emocje. To z pewnością wielkie wydarzenie, ponieważ osoby z niepełnosprawnościami odkrywały swoje talenty. A rywalizacja, która oczywiście była tu obecna – pojawiła się w pozytywnym wymiarze. Dziękuję bardzo za zorganizowanie tego wydarzenia Mazowieckiemu Centrum Polityki Społecznej – powiedziała Anna Katarzyna Brzezińska, członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego. 

Zawody z potencjałem

Organizacja „MazONsportu” spotkała się z  uznaniem uczestników zawodów. Wiele wskazuje na to, że rekreacyjno-sportowe rozgrywki zostaną stałym punktem kalendarza świeżo odkrytych miłośników sportu.

– Po raz pierwszy organizujemy zawody sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Pojawiło się wielu uczestników, co nas bardzo cieszy. Wszystkim towarzyszy, oprócz ducha rywalizacji, dobra zabawa. Mam nadzieję, że „MazONsport” na stałe wpisze się w kalendarz zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu – podkreślił dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Aleksander Kornatowski.

Do zawodów zgłoszone zostały osoby z niepełnosprawnościami z województwa mazowieckiego, uczestniczące w warsztatach terapii zajęciowej. Ich zainteresowania artystyczne nie przeszkodziły we wzięciu udziału w sportowych rozgrywkach, których zorganizowanie okazało się świetnym pomysłem.

– Pomyśleliśmy, że w roku olimpijskim i paraolimpijskim warto by było zaktywizować osoby z niepełnosprawnościami również pod kątem aktywności fizycznej, a nie tylko kulturalnej. W związku z tym, równocześnie z konkursem plastycznym, zorganizowaliśmy zawody sportowe. Myślę, że liczba uczestników, która pojawiła się na naszych zawodach świadczy o tym, że istnieje ogromna potrzeba aktywizacji osób z niepełnosprawnościami – podsumował Artur Świercz, pełnomocnik województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

Odkrywamy talenty

Zorganizowany równocześnie z zawodami konkurs plastyczny pn. „Odkrywamy talenty” był okazją do docenienia zdolności artystycznych uczestników wydarzenia. Wystawione prace oceniono w kilku kategoriach, m.in. „Rysunek i grafika”, „Tkanina i aplikacja”, „Malarstwo i witraż”. Autorów nagrodzonych i wyróżnionych prac uhonorowano statuetkami i dyplomami.

Hasło pod którym odbywał się konkurs „Mazowsze w moim sercu, talent w moich rękach” może stać się sentencją wyznaczającą kierunek rozwoju młodych plastyków.

Miłość do sportu

Sportowe zmagania i artystyczne odkrycia miały miejsce w hali Arena Legionowo. To nowoczesny wielofunkcyjny obiekt sportowy, przystosowany do organizacji halowych zawodów sportowych na najwyższym szczeblu oraz wydarzeń kulturalno-rozrywkowych i wystawienniczych. Ambasadorem wydarzenia  był Kamil Otowski, dwukrotny złoty medalista na paralimpiadzie w Paryżu 2024.

– To wyjątkowe wydarzenie pokazało jak sport łączy i inspiruje, niezależnie od przeciwności. „MazONsport” przyciągnął dzisiaj wiele osób z niepełnosprawnościami, co jest bardzo ważne. Takie akcje pomagają im wyjść z domu. Jestem z Legionowa i cieszę się, że właśnie w swoim rodzinnym mieście mogę zarażać miłością do sportu innych – tłumaczył Kamil Otowski.

Zwycięzcy poszczególnych konkurencji

Slalom z piłką

  1. Sebastian Szymański – uczestnik WTZ Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Nowego Dworu Mazowieckiego,
  2. Łukasz Otawa – uczestnik WTZ w Ostałówku przy Fundacji Opoka Dla Was,
  3. Paweł Janicki – uczestnik WTZ Drewnickie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi “EMPATIA”.

Podnoszenie ciężarka

  1. Sebastian Zembrzuski – WTZ Fundacji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną DOM,
  2. Arkadiusz Adamus – WTZ w Ostałówku przy Fundacji Opoka Dla Was,
  3. Arkadiusz Frątczak – WTZ dla Osób Niewidomych i Niedowidzących w Płocku przy TPD.

Rzut woreczkiem do celu

  1. Anna Stanik – WTZ w Szydłowcu,
  2. Paweł Paszkowiak – WTZ w Ostałówku przy Fundacji Opoka Dla Was,
  3. Marek Kurzątkowski – WTZ przy Domu Pomocy Społecznej w Ciechanowie.

Bieg z przeszkodami

  1. Mikołaj Rutkowski – WTZ w Żurominie,
  2. Andrzej Nowak – WTZ Fundacji Panaceum w Machcinie,
  3. Milena Karasińska – WTZ Fundacji Panaceum z Koszalewa.

Rzut do kosza

  1. Jakub Pliszczyński – WTZ Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z Ograniczeniem; Samodzielności Życiowej  „AGIS”,
  2. Martyna Palimąka – WTZ w Borkowicach,
  3. Michał Biniecki –WTZ św. Rity z Legionowa.

Sztafeta

  1. WTZ w Żurominie,
  2. WTZ Fundacji Panaceum z Koszalewa,
  3. WTZ w Wilczowoli.

Wszyscy uczestnicy otrzymali medale za udział w zawodach „MazONsport”.

Gratulujemy!


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony