Aktualności - zdrowie i polityka społeczna
Urząd pełen dostępności

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie jest coraz więcej udogodnień dla osób ze szczególnymi potrzebami. System ToTuPoint, automatycznie otwierane drzwi, dostęp do tłumacza Polskiego Języka Migowego on-line to tylko niektóre z tych rozwiązań.
Osoba ze szczególnymi potrzebami to nie tylko ta z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, wzroku czy słuchu. Może nią być każdy – rodzic z dzieckiem na rękach lub w wózku, osoba ze złamaną nogą, senior, obcokrajowiec. Będzie nią też kurier z paczką, osoba w depresji czy ktoś, kto kto porusza się z walizką.
– Usuwamy bariery architektoniczne, komunikacyjne i cyfrowe. Tworzymy nowe rozwiązania z myślą o osobach z różnymi potrzebami, aby mogły samodzielnie funkcjonować w urzędzie – mówi Sara Michalska, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. organizacyjnych.
Rozumiemy potrzeby mieszkańców
Osobom niewidomym i słabowidzącym w dotarciu do urzędu pomaga system ToTuPoint, który łączy się z aplikacją na urządzeniu mobilnym. Po zbliżeniu się do wejścia głównego oznaczonego znacznikiem ToTuPoint osoba korzystająca z aplikacji usłyszy informację głosową „Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie”.
W miejscach obsługi klientów i salach konferencyjnych w siedzibie przy ul. Jagiellońskiej 26 znajdują się pętle indukcyjne. W godzinach pracy urzędu dostępny jest on-line tłumacz PJM. Na wybranych wydarzeniach organizowanych przez urząd i tych transmitowanych on-line również obecny jest tłumacz PJM.
Do głównej siedziby urzędu przy ul. Jagiellońskiej 26 można wejść przez automatycznie otwierane drzwi. Miejsca takie jak schody, czy szklane drzwi we wszystkich budynkach urzędu oznakowano taśmami kontrastowymi. W punktach kancelaryjnych obniżone są blaty dla komfortowej obsługi osób niższego wzrostu i poruszających się na wózkach.
We wszystkich lokalizacjach urzędu, budynki są wyposażone w kontrastowe tabliczki informacyjne wykorzystujące technologię NFC. Mają napisy w języku polskim, angielskim oraz w alfabecie Braille’a.
– Pracujemy nad tym, aby strony internetowe i dokumenty były dostępne dla każdego – podkreśla Sara Michalska. – Urzędnicy biorą udział w warsztatach i szkoleniach z dostępności, w tym dostępności cyfrowej. Pomoże im to sporządzać bardziej czytelne i dostępne cyfrowo pisma. Podniesie wiedzę z zakresu projektowania uniwersalnego i obsługi klienta ze szczególnymi potrzebami.
Poznajemy się wzajemnie
W maju planowane są „Dni Dostępności” – druga już edycja cieszącego się dużym zainteresowaniem wydarzenia. Pracownicy urzędu będą mogli sprawdzić, z czym na co dzień mierzą się osoby z niepełnosprawnościami oraz dowiedzieć się jakie usprawnienia ułatwiają im życie.
Ubiegłoroczną imprezę odwiedziło blisko 500 urzędników, których uwrażliwiono na potrzeby i problemy osób ze szczególnymi potrzebami.
Brak dostępności powoduje wykluczenie z życia społecznego. Szacuje się, że nawet 7 mln Polaków to osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. To około 2 mln osób niewidomych i niedowidzących, 900 tys. z poważnym uszczerbkiem słuchu, 500 tys. niesłyszących.