Aktualności - zdrowie i polityka społeczna

40 lat szpitala bródnowskiego

Adam Struzik wręcza kobiecie oprawiony dyplom, obok stoi Elżbieta Lanc Autor: Michał Słaby

Szpital na warszawskim Bródnie działa już 40 lat. Pierwszego pacjenta przyjęto tam w 1981 r.

Z okazji jubileuszu Samorząd Województwa Mazowieckiego wyróżnił najbardziej zasłużonych pracowników placówki Medalami Pamiątkowymi „Pro Masovia” oraz dyplomami uznania. Wręczyli je marszałek Adam Struzik i członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Najwyższe standardy

Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Sp. z o.o. jest chlubą nie tylko Mazowsza i całego kraju, lecz także znalazł się w tym roku w grupie 2 tys. najlepszych szpitali na świecie w rankingu Newsweeka. Placówka stale podnosi standardy opieki medycznej i poszerza ofertę świadczonych usług zdrowotnych, zatrudnia najwyższej klasy specjalistów, modernizuje kolejne oddziały i inwestuje w najnowocześniejszy sprzęt, umiejętnie wykorzystując środki pozyskane z różnych źródeł krajowych i unijnych. Ponadto zapewnia pacjentom komfortowe warunki hospitalizacji oraz przyjazną atmosferę sprzyjającą rekonwalescencji. Na przestrzeni lat zasłynęła także wieloma pionierskimi zabiegami i operacjami, innowacyjnymi metodami leczenia oraz spektakularnymi sukcesami w walce o ludzkie życie i zdrowie. Otwarto tu pierwsze w Europie i drugie na świecie Interwencyjne Centrum Neuroterapii i wprowadzono z powodzeniem eksperymentalną terapię genową stosowaną przy leczeniu schorzeń mózgu. W szpitalu działa także jedyny w kraju i trzeci w Europie innowacyjny robot operacyjny OMNIBotics® wykorzystywany w ortopedii. Ponadto planowane jest utworzenie tu pierwszego w regionie centrum leczenia mukowiscydozy u dorosłych. Z kolei obok placówki powstaje Klinika „Budzik” dla dorosłych. Szpital ze swym nowoczesnym zapleczem i wykwalifikowaną kadrą będzie dla niej ogromnym wsparciem.

Powód do dumy

– Jestem dumny, że województwo mazowieckie może być jedynym udziałowcem tego zasłużonego i cieszącego się światową renomą podmiotu leczniczego, który od 2011 r. działa w formie spółki prawa handlowego. Wyrażam wielkie zadowolenie, że na przestrzeni ostatnich 20 lat nasz samorząd mógł przyczynić się do rozwoju i modernizacji Szpitala, udzielając mu wsparcia w wysokości ponad 206 mln zł. Dziękuję całemu personelowi placówki za codzienną, pełną poświęcenia, niezwykle trudną i odpowiedzialną pracę na rzecz chorych i cierpiących, okazywane im serce i troskę. O tym, jak wiele Państwu zawdzięczamy, przekonujemy się zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, gdy mimo wielkiego zagrożenia, zawsze z pełnym zaangażowaniem udzielają Państwo pacjentom fachowej pomocy. Trudno przecenić zasługi Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w budowaniu pozytywnego wizerunku ochrony zdrowia oraz podnoszeniu jakości usług medycznych świadczonych w naszym regionie – powiedział podczas uroczystości marszałek Adam Struzik.

– Z satysfakcją obserwuję, jak w imponującym tempie szpital się zmienia i podnosi jakość oferowanych świadczeń. Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Sp. z o.o. to jeden z najlepiej rozwijających się podmiotów leczniczych w naszym regionie, który można bez wątpienia zaliczyć do grona szpitali wysokospecjalistycznych – dodała członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

Trochę historii

Początkowo ośrodek dysponował ponad 800 łóżkami na 14 oddziałach oraz izbą przyjęć. Pacjenci mogli korzystać również z 27 poradni specjalistycznych i 2 przychodni wojewódzkich – gastrologicznej i cukrzycowej. Średnia liczba chorych hospitalizowanych w klinice wynosiła około 1,8 tys. rocznie.

Po 40 latach działalności szpital bródnowski uznawany jest za jedną z najlepszych placówek. Obecnie kompleks szpitalny obejmuje 12 budynków. Działa w nich 15 oddziałów, 6 zakładów diagnostyki i 30 poradni specjalistycznych. Ośrodek dysponuje ponad 500 łóżkami, a hospitalizowanych jest około 28 tys. pacjentów rocznie.

W 2011 r. szpital został przekształcony  z samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę prawa handlowego.

– Pozwoliła na sprawniejsze funkcjonowanie i pozbycie się balastu, jakim było rosnące zadłużenie. Nieoceniona była tu pomoc Samorządu Województwa Mazowieckiego. To był mo­ment przyspieszenia dla szpitala – podkreśla prezes szpitala Teresa Bogiel. 

Pisaliśmy o tym w miesięczniku Mazowsze. Serce Polski.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony