Regiony partnerskie
Region Helsinki-Uusimaa (Finlandia)
Region partnerski województwa mazowieckiego
orozumienie o współpracy podpisane 5 maja 2008 r. w Warszawie.
Zgodnie z zapisami porozumienia współpraca z regionem Helsinki-Uusimaa będzie koncentrować się wokół planowania i rozwoju regionalnego, innowacyjności i społeczeństwa informacyjnego, kontaktów gospodarczych oraz ochrony środowiska.
Strona internetowa Regionu Helsinki-Uusimaa
Charakterystyka regionu
Helsinki-Uusimaa – stołeczny region Finlandii (powierzchnia 6365,6 km²), położony na południowym wybrzeżu kraju. Jest jednym z 19 regionów w Finlandii, podzielonym na 24 gminy, z których największą jest stolica kraju Helsinki.
W regionie skoncentrowana jest największa w Finlandii działalność gospodarcza z dynamicznie rozwijającym się sektorem informatyki i telekomunikacji.
Helsinki-Uusimaa to jedno z najważniejszych centrów innowacji w Europie Północnej, ze znaczącymi inwestycjami w sektor badań i rozwoju. W Finlandii liczba specjalistów w dziedzinie nauki i technologii w odniesieniu do liczby mieszkańców kraju jest największa na świecie. Przeważająca część spośród największych fińskich przedsiębiorstw ma swoją siedzibę w regionie Helsinki-Uusimaa. Doskonale rozwinięta komunikacja, bogate zaplecze naukowe i świetnie rozwinięte usługi telekomunikacyjne skutecznie przyciągają do regionu również inwestorów zagranicznych.
Region zamieszkuje około 1,6 mln osób (ponad 25 proc. populacji kraju) wypracowując 1/3 PKB kraju. Ponad 8 proc. osób czynnych zawodowo jest zatrudnionych w usługach.
Obszar Metropolitalny Helsinek, który tworzą 4 miasta: Helsinki, Espoo, Vantaa i Kauniainen może się pochwalić największym w kraju poziomem edukacji. W regionie funkcjonuje 8 uczelni wyższych.
Gospodarka regionu Helsinki-Uusimaa oparta jest w dużej mierze na klastrach i sieciach współpracy. W regionie realizowane są nowatorskie projekty innowacyjne w różnorodnych dziedzinach. Jednym z nich jest projekt GreenNet Finland, w ramach którego działa zrzeszenie kilkuset firm aktywnych w obszarze ochrony środowiska (w Finlandii sektor ten generuje większe obroty, niż przemysł chemiczny i farmaceutyczny). Efekt synergii tego zrzeszenia pozwala na realizację dużych projektów krajowych.