Aktualności - sejmik
Zmiany w Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych

Komisja Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego pozytywnie wypowiedziała się o planowanych zmianach w strukturze organizacyjnej Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku.
Komisja opiniowała projekt uchwały sejmiku w sprawie zamiaru przeniesienia kształcenia w zawodach technik leśnik i technik architektury krajobrazu, a także likwidacji lub przekształcenia niektórych szkół i placówek wchodzących w skład Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku. Zapoznała się również ze sprawozdaniem z działalności Mazowieckiej Rady Oświatowej.
Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych
W skład Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych wchodzą:
- Technikum Drzewne,
- Technikum Leśne,
- Szkoła Branżowa I stopnia,
- Centrum Kształcenia Ustawicznego,
- Liceum Ogólnokształcące,
- Policealna Szkoła Zawodowa,
- Szkolne Schronisko Młodzieżowe.
Planowane zmiany dotyczą m.in. likwidacji Policealnej Szkoły Zawodowej oraz Liceum Ogólnokształcącego, które od wielu lat nie prowadzi rekrutacji. Zlikwidowane zostanie również Technikum Leśne, a prowadzone tam kierunki kształcenia w zawodach technik leśnik i technik architektury krajobrazu połączone zostaną z Technikum Drzewnym, które zmieni nazwę na Technikum Drzewne i Leśne.
Od nowego roku szkolnego planowane jest także uruchomienie dodatkowo kształcenia w nowej lokalizacji przy ul. Zofii Sztobryn. Nowoczesny kompleks szkolny, wybudowany przez samorząd Mazowsza, składać się będzie z czterech części – dydaktycznej (sale lekcyjne), warsztatowej, hali sportowej z zapleczem oraz internatu. Komfortowe, nowoczesne i przyjazne warunki kształcenia przyczynią się do rozwoju szkolnictwa regionalnego i wzbogacenia rynku pracy o wysoko wykwalifikowaną kadrę.
Mazowiecka Rada Oświatowa
Utworzona pod koniec zeszłego roku Mazowiecka Rada Oświatowa obradowała na inauguracyjnym posiedzeniu 20 października 2022 r. W jej skład wchodzi 38 członków – przedstawiciele uczniów i rodziców, dyrektorów szkół oraz lokalne władze samorządowe, związki zawodowe, organizacje pozarządowe, organizacje pracodawców, środowisko akademickie. W gremium tym zasiadają radni województwa: przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, marszałek Adam Struzik, wiceprzewodniczący sejmiku Marcin Podsędek i Mirosław Adam Orliński, członek zarządu Elżbieta Lanc, przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego Krzysztof Skolimowski.
Rada zaopiniowała projekty uchwał sejmiku Mazowsza dotyczące:
- tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla niektórych nauczycieli,
- Regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego,
- podwyższenia wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli,
- Regulaminu przyznawania i przekazywania stypendiów dla uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych oraz uczniów liceów ogólnokształcących w województwie mazowieckim w roku szkolnym 2022/2023 w ramach projektu – Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka,
- budżetu województwa mazowieckiego na 2023 r. w części dotyczącej wydatków na oświatę.
Przyjęła także stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw.