Aktualności - sejmik

Zmiany w jednostkach oświatowych

Posiedzenie komisji edukacji Autor: fot. arch. UMWM

Komisja Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego dyskutowała o otwarciu szkoły branżowej II stopnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących w Radomiu i obniżce tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli na stanowiskach kierowniczych.

Zwołana przez przewodniczącego Krzysztofa Skolimowskiego komisja omówiła koncepcję utworzenia branżowej szkoły specjalnej II stopnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Radomiu. Radni dyskutowali również na temat zmiany uchwały w sprawie zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli, którym powierzono stanowiska kierownicze w jednostkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Szkoła branżowa II stopnia

Wychodząc naprzeciw uczniom, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Radomiu planuje utworzyć specjalną szkołę branżową II stopnia, która kształciłaby w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

- Dla młodzieży z niepełnosprawnościami każda możliwość kształcenia daje większe szanse na rynku pracy – podkreślił Krzysztof Skolimowski.

Ośrodek ma odpowiednią bazę lokalową. W ostatnim roku rozbudowany został o salę gimnastyczną i dodatkowe sale dydaktyczne, które można przeznaczyć na pracownie specjalistyczne. Zatrudnia ponadto nauczycieli, którzy posiadają kwalifikacje do nauczania przedmiotów w tego typu szkole.

Obniżenie tygodniowego wymiaru godzin

Kolejny projekt uchwały – omawiany przez komisję – zakłada obniżenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć z ośmiu do sześciu dla kierowników szkolenia praktycznego w Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Kochanowskiego i Zespole Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie. W Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce Letnisku kierownikowi praktyk zawodowych również planuje się obniżyć wymiar godzin zajęć w tygodniu do sześciu, a kierownikowi internatu i schroniska młodzieżowego do 15 godzin.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony