Aktualności - sejmik

Zmarł Piotr Bratkowski

Czarno-białe zdjęcie portretowe Bratkowskiego. Starszy mężczyzna stoi bokiem, ma założoną maseczkę ochronną Autor: fot. Mazowiecki Instytut Kultury

Znakomity pisarz, poeta, krytyk literacki, publicysta, nominowany w tegorocznej edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii literatura.

W piątek 24 września br. Piotr Bratkowski odebrał podczas uroczystości wręczenia Nagród im. Cypriana Kamila Norwida – Medal Pamiątkowy. Nominowany został za powieść „Mieszkam w domu, w którym wszyscy umarli”. Marek Wawrzkiewicz, przewodniczący Kapituły Literackiej, tak w laudacji powiedział o pisarzu i wyróżnionej książce: „autobiografia Piotra Bratkowskiego wyróżnia się spośród innych tego rodzaju książek tym, że jej autor jest w stosunku do siebie krytyczny, czasami w sposób niezasłużony. Ta książka jest w dodatku kawałkiem historii współczesnej Polski, kawałkiem historii kultury tego okresu".

Dorobek literacki

Piotr Bratkowski był absolwentem Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim (1977). Studiował także filozofię. Debiutował na łamach prasy literackiej. W latach 80. był felietonistą miesięcznika „Literatura”. Publikował w czasopismach drugiego obiegu. Posługiwał się pseudonimami Agnieszka Lwowska, Jan Marcinkowski, Marek Mokotowski, Tadeusz Gaz. Od 1990 r. pracował jako dziennikarz, początkowo w Gazecie Wyborczej, później w Rzeczpospolitej i Newsweek Polska, gdzie pełnił m.in. funkcje kierownika działu społecznego i dziennikarza działu kulturalnego. Pisał najczęściej o popkulturze i książkach. Opublikował cztery tomy wierszy („Uniwersytet”, „Strefa skażeń”, „Nauka strzelania”, „Wiersze stare i nowe”), powieść „W stanie wolnym”, wywiad rzeka z Tomaszem Lipińskim „Dziwny, dziwny, dziwny” i zbiór tekstów o muzyce rockowej „Prywatna taśmoteka, czyli Słodkie lata 80”, za którą otrzymał w 1989 r. Nagrodę Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego. W 2010 r. został nagrodzony Pikowym Laurem – za najlepsze prasowe publikacje na temat książek. Był wieloletnim jurorem Nagrody Literackiej Nike. Zasiadał w jury nagrody Superbrand w dziedzinie kultury oraz nagrody Wielki Kaliber, przyznawanej za polską powieść kryminalną.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony