Aktualności - sejmik

Wolność dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

Autor: arch. UMWM

Sejmikowa komisja na posiedzeniu 5 listopada rozpatrywała projekt stanowiska Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie utrzymującego się aresztu dla działaczy Związku Polaków na Białorusi: Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta.

Apel sejmiku Mazowsza

Komisja Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej pod przewodnictwem Konrada Wojnarowskiego jednomyślnie pozytywnie zaopiniowała przedłożony przez Zarząd Województwa Mazowieckiego projekt stanowiska sejmiku. Po przeprowadzeniu dyskusji, radni Bartosz Wiśniakowski, Marcin Podsędek i Wojciech Zabłocki zgłosili poprawki do tekstu stanowiska.

Projekt stanowiska Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie utrzymującego się aresztu dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta z uwzględnieniem poprawek wprowadzonych przez radnych

„Sejmik Województwa Mazowieckiego z wielkim zaniepokojeniem obserwuje działanie Prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki i władz tego państwa polegające na przetrzymywaniu w areszcie działaczy Związku Polaków na Białorusi – Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. Przebywają oni w przepełnionym więzieniu nr 8 w mieście Żondzino pod Mińskiem już od ponad 6 miesięcy. Osadzeni są przetrzymywani w niezwykle ciężkich warunkach.

W marcu 2021 r. Andżelika Borys, Prezes Związku Polaków na Białorusi oraz Andrzej Poczobut, niezależny dziennikarz i członek Związku Polaków na Białorusi zostali bezpodstawnie aresztowani i oskarżeni o podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym oraz propagowanie nazizmu. Stawiane im zarzuty są bezzasadne i nie zrozumiałe, wpisując się w obraz polityki wewnętrznej i zewnętrznej prowadzonej przez Prezydenta Białorusi, której celem jest zdyskredytowanie działalności legalnej opozycji oraz mniejszości polskiej żyjącej na Białorusi, której reprezentantem jest Związek Polaków na Białorusi.

Pokazowy proces organizowany przez władze białoruskie ma cele propagandowe i wpisuje się w trwający od wielu lat nurt paraliżowania działań mniejszości polskiej na terytorium Białorusi, który zapoczątkowany został 2005 roku i skutkował delegalizacją związku. Mimo licznych represji i prześladowań ze strony władz, dzięki niezłomności członków związku, zadania statutowe są nadal realizowane. Działania władz białoruskich pozostają w jawnej sprzeczności z zobowiązaniami zapisanymi w Traktacie między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białorusi o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, podpisanym w Warszawie 23 czerwca 1992 r. (Dz. U. z 1993 r., nr 118, poz. 527) oraz z prawem międzynarodowym.

Działalność Związku Polaków na Białorusi skupia się na pielęgnowaniu polskiej kultury i tradycji, wspieraniu polskiego szkolnictwa i nauki języka polskiego. Aresztowanie członków związku jest tożsame z piętnowaniem polskości i uderza nie tylko w dobre stosunki z Polską, ale godzi też w białoruską tradycyjną wielokulturowość. Działania represyjne podejmowane w stosunku do członków związku są konsekwencją prześladowania jakiemu poddani zostali obywatele Białorusi, w tym dziennikarze walczący o prawdziwie wolne wybory, wolność słowa i przestrzeganie praw człowieka. Działalność Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta służyła walce o wolność́ słowa i prawa człowieka na Białorusi, a prześladowania jakie ich spotykają spowodowane są niejednokrotnie przez nich wyrażaną krytyką Prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Ponadto zdecydowany sprzeciw budzą warunki, w jakich przetrzymywani są więźniowie polityczni zrzeszeni w strukturach związku. Osadzeni przetrzymywani są w nieludzkich warunkach, w przepełnionej celi, w której nie mają nawet miejsca do spania, ograniczany jest im dostęp do niezbędnych leków oraz kontaktów z bliskimi. Poprzez takie działania naruszające prawa człowieka, zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ, władze Białorusi próbują na osadzonych wywrzeć presję, zmuszając ich do przyznania się do stawianych im bezpodstawnych zarzutów karnych.

Sejmik Województwa Mazowieckiego wspiera dotychczasową działalność rządów RP i apeluje do najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie wszelkich możliwych działań na rzecz uwolnienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta oraz do władz Republiki Białorusi o jak najszybsze ich zwolnienie i zaprzestanie arbitralnych prześladowań przedstawicieli mniejszości polskiej na Białorusi, walczącej o demokratyczne państwo prawa, wolność oraz swobody obywatelskie na Białorusi” – czytamy w projekcie stanowiska.

Zgodnie z harmonogramem, najbliższa sesja sejmiku Mazowsza odbędzie we wtorek 23 listopada 2021 r.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony