Aktualności - sejmik
W gościnnych progach muzeum Kochanowskiego
Komisja Kultury i Dziedzictwa Narodowego obradowała w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.
Komisja, pod przewodnictwem Jadwigi Zakrzewskiej zapoznała się z funkcjonowaniem Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Radni uczestniczyli również w inauguracji I Festiwalu Sztuki Carpe Diem. Poezja. Teatr. Filozofia. Wydarzenie otworzył dyrektor czarnoleskiego muzeum Ireneusz Domański wraz z wiceprzewodniczącym sejmiku Marcinem Podsędkiem. Komisja obejrzała premierowy, przejmujący spektakl Warszawskiego Centrum Pantomimy „Treny” w reżyserii Bartłomieja Ostapczuka.
Działania czarnoleskiego muzeum
Teren muzeum to nie tylko siedziba, ale również okazały park założony w połowie XIX w., oficyna dworska, kordegarda i amfiteatr. Pozwalają one na organizowanie różnego rodzaju wydarzeń i przedsięwzięć kulturalno-edukacyjnych. Na zwiedzających czeka wystawa stała poświęconą poecie oraz wystawy czasowe. Organizowane są również spektakle teatralne, koncerty, poranki muzyczne dla szkół, sesje naukowe, imprezy plenerowe czy warsztaty artystyczne. Ogromnym powodzeniem cieszy się również Ogólnopolski Konkurs Poetycki dla Debiutantów „debiutJana”. W zeszłym roku zorganizowano pierwszą edycję. Swoje utwory zgłosiło aż 320 poetów. W tym roku zainaugurowano Festiwalu Sztuki Carpe Diem. Poezja. Teatr. Filozofia. Jazz. Przez trzy weekendowe dni odbywały się spektakle, koncerty jazzowe, spotkanie filozofek, piknik rodzinny z licznymi atrakcjami. Muzeum bierze też udział w programach „Kulturalna szkoła na Mazowszu” oraz „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”, umożliwiające uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz osobom z niepełnosprawnościami zwiedzanie muzeum za złotówkę. W zeszłym roku placówkę odwiedziło 25 tys. osób.
Inwestycje i remonty
Placówka stale się rozwija. Realizuje i wciąż planuje inwestycje i prace remontowe. W tym roku – jak poinformował dyrektor muzeum – zakończony zostanie remont oficyny oraz toalet i kanalizacji w przyziemiu dworu. Dzięki temu w oficynie udostępnione dla turystów zostaną nowe pomieszczenia – sale edukacyjne i kinowa. W planach są kolejne inwestycje, m.in.: zadaszenie amfiteatru, dobudowa toalet, rozbudowa zaplecza technicznego, zakup traktora ogrodowego i renowacja schodów wejściowych dworku. Członkowie komisji wyrazili poparcie dla realizacji tych przedsięwzięć. Wicemarszałek Wiesław Raboszuk zwrócił uwagę na przygotowanie dokumentacji projektowych, które pozwolą na pozyskanie środków finansowych z funduszy europejskich.
O placówce
Muzeum w Czarnolesie, poświęcone jest jednemu z najwybitniejszych poetów renesansu w Europie. Jan Kochanowski przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego. W Czarnolesie osiedlił się 18 czerwca 1574 r. To tutaj tworzył swoje najlepsze utwory. Drewniany dwór, w którym mieszkał z rodziną nie przetrwał do naszych czasów. W jego miejsce wybudowana została neogotycka kaplica, a obok niej – w XIX wieku – stanął murowany dwór Jabłonowskich, obecna siedziba muzeum.