Aktualności - sejmik

Samorządowcy o drodze wojewódzkiej nr 632

Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu przewodniczy Anna Katarzyna Brzezińska. Obok przewodniczącej siedzi wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marcin Podsędek oraz burmistrz Nasielska Bogdan Ruszkowski. Autor: fot. Urząd Gminy Wieliszew

Włodarze miast i gmin, przez które przebiega droga wojewódzka nr 632, spotkali się z Komisją Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu, aby omówić problemy związane z płynnością ruchu i bezpieczeństwem na tej trasie.

Droga wojewódzka nr 632 – rozpoczyna się w Płońsku, przebiega przez gminy Płońsk, Sochocin, Nowe Miasto, Nasielsk, Serock, Wieliszew, Legionowo, Nieporęt i łączy się z drogą nr 829 w Markach. Włodarze tych gmin, podczas dyskusji, zwracali uwagę na sprawy bezpieczeństwa na tej drodze – szczególnie na remonty, budowę rond na skrzyżowaniach oraz chodników i ścieżek rowerowych. Deklarowali także chęć współpracy z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich w przygotowaniu dokumentacji projektowej.

Plany inwestycyjne MZDW

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich ma w planach realizację wielu inwestycji w ciągu drogi 632 na terenie gmin: Nasielsk, Serock, Wieliszew, Legionowo, Nieporęt i Marki. Wśród nich są rozbudowa drogi nr 632 w Łajskach (gmina Wieliszew) na skrzyżowaniu z ulicą Suwalną i Legionowie na skrzyżowaniu z ulicą Polną oraz odwodnienie ul. Strużańskiej.

W prace inwestycyjne włączają się również gminy, z którymi MZDW podpisał już umowy w sprawie pomocy rzeczowej oraz określenia ramowych zasad współpracy i wzajemnych zobowiązań dla:

  • rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 571 i budowy chodnika w Nasielsku (wspólny przebieg z drogą 632),
  • budowy chodnika wzdłuż drogi 632 w Ludwinowie Dębskim (gmina Serock),
  • budowy zatok autobusowych w Dębem (gmina Serock),
  • rozbudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 632 z drogą powiatową oraz drogą gminną w Stanisławowie Pierwszym (gmina Nieporęt).

Podpisano z MZDW również umowę w sprawie opracowania dokumentacji projektowej dla rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 632 od Józefowa do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 633 w Rembelszczyźnie na terenie gminy Nieporęt.

Dyrektor MZDW Grzegorz Obłękowski wysłuchał propozycji remontowo-inwestycyjnych zgłoszonych przez zaproszonych na posiedzenie samorządowców oraz zaproponował zorganizowanie spotkań w celu ich szczegółowego omówienia.

Płońsk–Sochocin–Nowe Miasto–Nasielsk

Jak poinformował radnych i gości zaproszonych na posiedzenie, sekretarz Płońska Andrzej Bogucki – władze miasta zainteresowane byłyby modernizacją chodników i wybudowaniem ścieżki rowerowej wzdłuż drogi nr 632. O poszerzeniu i doświetleniu ścieżek rowerowych na terenie gminy Płońsk mówił natomiast wójt Aleksander Jarosławski. Burmistrz Suchocina Jerzy Józef Ryziński zwrócił m.in. uwagę na odcinek drogi w miejscowości Kołozębie przy szkole – poprawę stanu technicznego oraz wybudowanie ścieżki pieszo-rowerowej. Na niebezpieczne skrzyżowanie z drogą powiatową w kierunku Jońca w Nowym Mieście wskazał natomiast burmistrz Sławomir Dariusz Zalewski. Kluczową inwestycją dla Nasielska są – jak wspomniał burmistrz Bogdan Ruszkowski – udrożnienie przejazdu przez miasto, wybudowanie ronda oraz chodników. Samorządowcy deklarowali chęć partycypacji w kosztach tych inwestycji.

Przejazd kolejowy w Michałowie-Reginowie

Kluczowym problemem w przebiegu drogi nr 632 w gminie Wieliszew jest wyremontowany przejazd kolejowy w Michałowie-Reginowie. Nowy system kierowania ruchem – chociaż zwiększył poziom bezpieczeństwa na tym przejściu – spowodował ogromne problemy z przepustowością. Samochody czekają tam na otwarcie zapór od 7 do 20 minut, tworząc uciążliwe korki. Sprawę z pewnością pogorszy dodatkowo budowa linii kolejowej do Zegrza Południowego (czasowe zamknięcie przejazdu w drodze nr 631, a następnie zwiększenie częstotliwości kursów pociągów na tej trasie) oraz stały wzrost liczby mieszkańców Wieliszewa. Przewodnicząca komisji Anna Katarzyna Brzezińska zapytała zaproszonego na posiedzenie zastępcę dyrektora Biura Strategii Centrali PKP PLK Pawła Kota o możliwość uzyskania odstępstwa od aktualnych warunków technicznych i gwarancji – w celu udrożnienia przejazdu.

– Analizujemy, co możemy doraźnie poprawić, tak żeby ten ruch drogowy upłynnić. (…) Na pewno problem będzie narastał w ciągu najbliższych kilku lat. Dlatego wspólnie musimy zastanowić się nad rozwiązaniem i możliwością budowy przejazdu bezkolizyjnego. (…) Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie – powiedział Paweł Kot.

Koncepcję budowy przejazdu bezkolizyjnego w innym śladzie zaprezentował wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki. Zakłada ona wykonanie przejazdu z pominięciem drogi wojewódzkiej 632, przy stacji kolejowej Wieliszew i wybudowanie nowej drogi w kierunku Wieliszewa.

Legionowo–Nieporęt

Zastępca prezydenta Legionowa Marek Pawlak omówił, realizowaną przez MZDW, inwestycję udrożnienia ruchu na skrzyżowaniu ul. Strużańskiej z ul. Polną. O dwóch inwestycjach MZDW na terenie gminy Nieporęt mówił natomiast wójt Maciej Mazur. Zwrócił ponadto uwagę na potrzebę budowy ścieżki rowerowej od ronda w Rembelszczyźnie do Marek, ze względu na rekreacyjny charakter tej trasy.

Załączniki:


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony