Aktualności - sejmik

Radni zachęcają do wyboru zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

Autor: Jerzy Lipka-Wołowski

Radni województwa mazowieckiego Marcin Podsędek, Katarzyna Anna Bornowska, Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, Anna Brzezińska i Piotr Kandyba wystąpili 20 września na spotkaniu z mediami w Warszawie, zachęcając mieszkańców Mazowsza do głosowania na projekty BOM.

Briefing medialny w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie, w pierwszym dniu głosowania na projekty II edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, stał się okazją do przypomnienia istoty budżetu obywatelskiego. Wiceprzewodniczący sejmiku Marcin Podsędek i reprezentujący podregiony miasta stołecznego Warszawy, warszawski wschodni i warszawski zachodni radni Katarzyna Anna Bornowska, Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, Anna Brzezińska oraz Piotr Kandyba namawiali mieszkańców do głosowania, wskazując projekty ich zdaniem szczególnie zasługujące na wybór.

Zapis transmisji briefingu w serwisie społecznościowym Facebook.

114 różnorodnych projektów

Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marcin Podsędek podziękował wszystkim, którzy od 2 lat są zaangażowani w proces budżetu obywatelskiego na Mazowszu. Wskazał jak dużym wyzwaniem było stworzyć budżet obywatelski dla największego województwa w Polsce, które jest zarazem większe terytorialnie i ludnościowo od wielu państw w Europie. Stało to się możliwe także poprzez upowszechnienie w miastach i gminach regionu, w minionych 10 latach, praktyki budżetów partycypacyjnych. Podkreślił dużą liczbę i różnorodność 114 autorskich projektów mieszkańców poddanych pod głosowanie w II edycji BOM, ich korzystny dla dokonania wyboru podział na projekty podregionalne i ogólnowojewódzkie.

25 mln zł do podziału

Odpowiadająca w UMWM za realizację procesu BOM Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji w urzędzie przypomniała, że w II edycji BOM w budżecie Mazowsza jest do rozdania na projekty obywatelskie 25 mln złotych. Na co zostaną wydane – zdecydują mieszkańcy w głosowaniu.

– Głosować można od dziś, 20 września. Do godziny 11. w systemie już zostało oddanych ponad 300 głosów. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy, aż do 10 października. Głosy możecie Państwo oddawać internetowo na stronie bom.mazovia.pl, w specjalnej zakładce ‚Głosuj', wybierając 2 projekty: 1 z puli ogólnowojewódzkiej i 1 z puli podregionalnej. Pamiętajmy, że aby oddać 2 głosy, trzeba to uczynić za jednym podejściem. W razie braku dostępu do komputera i telefonu zapraszamy do siedziby urzędu marszałkowskiego w Warszawie lub do delegatur UMWM, tam również z pomocą urzędników można oddać głos – podkreśliła Sara Michalska.

Realny wpływ mieszkańców

Przewodnicząca Komisji Skarg i Wniosków Katarzyna Anna Bornowska podkreśliła, że Budżet Obywatelski Mazowsza oznacza realny wpływ naszych mieszkańców na budżet samorządu.

– To sami mieszkańcy zdecydują na co by chcieli spożytkować środki przeznaczone na BOM w budżecie województwa. To przecież mieszkańcy najlepiej wiedzą czego brakuje w ich regionie, mieście czy gminie. Projekty są właśnie tego odzwierciedleniem, jak w przypadku 10 projektów dopuszczonych do głosowania w puli miasta stołecznego Warszawy, które mam przyjemność reprezentować. Serdecznie zachęcam Państwa do głosowania. Ja już dzisiaj rano oddałam głos, na 2 projekty. Zachęcam, nic prostszego, to tylko 30 sekund. Życzę powodzenia wszystkim projektodawcom – dodała radna Katarzyna Anna Bornowska.

Głosujmy, to tylko 30 sekund, a potem fanfary

Przewodniczący Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Krzysztof Grzegorz Strzałkowski zauważył, że projekty budżetu obywatelskiego to papierek lakmusowy, gdzie mieszkańcy Mazowsza dostrzegają problemy, które chcą rozwiązać dzięki procesowi BOM. Jak w poprzedniej edycji, tak i w tym roku projekty związane z ochroną zdrowia znalazły się zarówno w puli warszawskiej jak i w puli ogólnowojewódzkiej.

– Chciałbym przede wszystkim zwrócić Państwa uwagę na projekty które promują profilaktykę w różnych dziedzinach ochrony zdrowia. Są wśród nich te szczególnie ważne, które mają służyć najmłodszym pacjentom, pacjentom neonatologicznym. Ale i są wśród tegorocznych projektów takie, które przywracają radość życia w okresie pocovidowym, jak festiwal hip hopowy. I tej radości Państwu życzę w chwilę po tym, jak oddadzą Państwo głosy pod adresem bom.mazovia.pl na projekty w swoim podregionie i na projekty ogólnowojewódzkie. Powtórzmy: głosujmy, to tylko 30 sekund, a potem fanfary – podkreślił radny Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

Projekty pokazują realne potrzeby mieszkańców

Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu Anna Brzezińska podkreśliła, jak bardzo cieszy nas radnych tak duża liczba zgłoszonych projektów. To pokazuje zaangażowanie mieszkańców w rozwój Mazowsza.

– Różnorodność projektów jest bardzo ważna, pokazuje realne potrzeby mieszkańców: bezpieczeństwo dróg, edukacja, zdrowie, kultura, sprawy społeczne. I to Państwo oddanymi głosami zdecydujecie, które projekty zostaną uznane za zwycięskie. Dlatego najważniejsza jest aktywność przy głosowaniu, to pozwoli wyłonić najlepsze projekty. Chcę zwrócić uwagę na jeden, innowacyjny projekt w puli regionu warszawskiego wschodniego, dla mnie niezwykle istotny. 'Multimedialne ogrody całoroczne dla pacjentów i ich rodzin, miejsce relaksu dla małych pacjentów w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu i Otwocku'. Takie projekty są dziś bardzo potrzebne, kiedy widzimy i doświadczamy jakie skutki niesie pandemia dla młodych pacjentów, dla dzieci i młodzieży. Natomiast ze sfery kultury za bardzo ważny uważam projekt 'Mazowiecki Plenerowy Festiwal Filmowy w Legionowie'. Zachęcam mieszkańców Mazowsza do głosowania na swoje, uznane za najlepsze projekty – podsumowała radna Anna Brzezińska.

Dzielimy się z mieszkańcami decyzyjnością

Przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej Piotr Kandyba podkreślił jak ważne jest dzielenie się z mieszkańcami władzą i decyzyjnością, zapraszanie mieszkańców do współpracy i aktywności. Tego wyrazem jest właśnie Budżet Obywatelski Mazowsza.

– W regionie warszawskim zachodnim poddanych pod głosowanie jest 11 projektów, na kwotę 3,7 mln zł. Nie jest dla mnie zaskoczeniem, że 7 z nich jest związanych z bezpieczeństwem na drogach: chodniki, aktywne przejścia dla pieszych, doświetlenie tych przejść pod hasłem ‘widoczni = bezpieczni’. To jest szczególnie ważne dla mieszkańców, nie tylko takich gmin jak Piaseczno, Tarczyn czy Lesznowola. Do wyboru jest wiele ciekawych inicjatyw. Myślę, że każdy znajdzie projekt, na który warto zagłosować – podsumował radny Piotr Kandyba.

 

Pełną listę projektów zakwalifikowanych do głosowania można znaleźć na stronie internetowej:

Lista ogólnowojewódzka.

Lista projektów z Warszawy.

Lista projektów z regionu warszawskiego wschodniego.

Lista projektów z regionu warszawskiego zachodniego.

 

Głosowanie na projekty BOM potrwa do 10 października. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone do 15 października.

Wszystkie informacje dotyczące BOM dostępne są na stronie internetowej, a także na profilu FB Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony