Aktualności - sejmik
Radni województwa przeciwni działaniom zmierzającym do wyjścia Polski z Unii Europejskiej
Stanowczy sprzeciw wobec działań rządu, których efektem może stać się wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej wyrazili, podczas sesji sejmiku, radni województwa mazowieckiego.
„Polacy – w swej zdecydowanej większości – nie dają rządzącym mandatu do tego rodzaju działań. Poziom satysfakcji z obecności w Unii Europejskiej, obok wymiernych korzyści, można bez zbędnej przesady określić imponującym” – czytamy w stanowisku przyjętym 27 głosami radnych KO, PSL i niezrzeszonych. Większość radnych PiS nie wzięła udziału w głosowaniu.
„Sejmik Województwa Mazowieckiego wzywa rządzących do wygaszenia emocji i dokonania racjonalnej oceny sytuacji, która pozwoli na wycofanie się ze zbyt daleko idących posunięć. (…) nie niszczcie dorobku ostatnich dziesięcioleci, nie niszczcie wspólnoty europejskiej, nie niszczcie wartości europejskich! Nie zabierajcie marzeń młodym ludziom, zostawcie satysfakcję pokoleniu, które wprowadziło nas do Unii, zostawcie starszym nadzieję, że młodzi będą żyć w wolnej, praworządnej, silnej ekonomicznie i społecznie wspólnocie, która będzie budować lepszą przyszłość naszych krajów!” – apelują radni w przyjętym we wtorek stanowisku.
Radni zwracają uwagę na szereg korzyści, które mieszkańcom Mazowsza przyniosło 17 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, najbardziej widoczne są inwestycje, które udało się zrealizować dzięki funduszom unijnym.
– Na Mazowszu to ponad 11 tys. różnego rodzaju projektów i inwestycji, na które otrzymaliśmy ponad 17 mld zł unijnego dofinansowania. Przez te lata powstawały drogi, chodniki, ścieżki rowerowe czy mosty. Budowaliśmy i nadal budujemy wodociągi, kanalizację, oczyszczalnie ścieków, ale też remontujemy i wyposażamy szkoły, szpitale, muzea czy obiekty sportowe. Środki unijne to także dotacje dla przedsiębiorców czy granty dla naukowców – zaznacza marszałek. – Musimy jednak pamiętać, że członkostwo w Unii Europejskiej to szereg innych korzyści, takich jak wspólny rynek, który daje polskim firmom i rolnikom szansę na rozwój i zapewnia międzynarodowe rynki zbytu. To wspólna przestrzeń prawna, jednolite standardy bezpieczeństwa, brak granic, ale też gwarancja pokoju, bezpieczeństwa i demokracji – dodaje.
Jak czytamy w stanowisku, „Lata 2021–2027 to kolejne 11 mld zł z funduszy strukturalnych dla Mazowsza, nie licząc funduszu na rzecz odbudowy REACT-EU i Krajowego Planu Odbudowy. (…) Szkodliwe działania Rządu RP zwiększają ryzyko istotnych opóźnień w dostępie do środków z Funduszu Odbudowy i z instrumentów polityki spójności dla samorządów, przedsiębiorców, rolników i organizacji, co pogarsza naszą sytuację gospodarczą”.
Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, radny sejmiku, przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej, zwraca uwagę, że ostatnich kilka miesięcy to konsekwentne działania naszego rządu polegające na skłóceniu się z Brukselą.
– Efekty tych działań dostrzegamy w sferze funduszy europejskich. Dzisiaj wiemy, że szanse na skorzystanie przez Polskę, Mazowsze ze środków z Krajowego Planu Odbudowy są coraz mniejsze, a ryzyko utraty środków budżetowych przewidzianych na nową perspektywę jest bardzo realne. Nas na Mazowszu na taką stratę nie stać – wyjaśnia. – Rząd jak najszybciej powinien doprowadzić do normalizacji stosunków, do wdrożenia zaleceń europejskich trybunałów, a mieszkańcy Mazowsza i mazowieckie samorządy muszą mieć pewność, że przez działania rządu nie będą tracić europejskich pieniędzy – dodaje.
Potrzebę przyjęcia stanowiska przedstawiał radnym Krzysztof Skolimowski, przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wskazywał na niepokoje społeczne pojawiające się w związku z informacjami o wyjściu Polski z Unii Europejskiej.
– My jako wyraziciele tego niepokoju społecznego, wnieśliśmy to stanowisko, żebyście Państwo radni, koledzy z Prawa i Sprawiedliwości, mogli potwierdzić w głosowaniu że chcecie być w Unii Europejskiej – zwracał się do radnych Prawa i Sprawiedliwości.