Aktualności - sejmik
Powstanie Mazowiecka Rada Oświatowa
Dwa projekty uchwał sejmiku, projekt stanowiska sejmiku i prace zmierzające do powołania Mazowieckiej Rady Oświatowej – to główne tematy prac Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego przed XXXV sesją Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Zmiana zasad przyznawania stypendium
Komisja Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która obradowała w trybie hybrydowym, przyjęła w pierwszym czytaniu projekt uchwały sejmiku zmieniającej uchwałę z 18 maja 2021 r. w sprawie Regulaminu przyznawania stypendium dla studentów kształcących się na kierunku lekarskim.
Proponowane zmiany mają na celu przyznanie wsparcia finansowego w formie stypendium większej grupie studentów kierunku lekarskiego. Stypendyści są zobowiązani do odpracowania otrzymanej kwoty pieniężnej w podmiotach leczniczych, dla których Samorząd Województwa Mazowieckiego jest organem prowadzącym lub w których posiada udziały. Regulamin będzie też określać procedury przeprowadzania naboru uzupełniającego wniosków o przyznanie przedmiotowego stypendium w przypadku niewyczerpania kwoty środków przeznaczonych na ten cel w budżecie Mazowsza.
Projekt uchwały zaopiniowany
Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały sejmiku w sprawie „Rocznego programu współpracy województwa mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2022 rok”.
To podstawowy dokument programowy, określający zasady polityki realizowanej przez samorząd Mazowsza wobec sektora pozarządowego. Program był konsultowany z organizacjami pozarządowymi i został pozytywnie zaopiniowany przez Mazowiecką Radę Działalności Pożytku Publicznego.
Projekt stanowiska sejmiku
Radni przyjęli projekt stanowiska Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie możliwości finansowania wynagrodzeń nauczycieli za sprawowanie opieki dydaktycznej nad stypendystami w ramach programów, które będą realizowane w nowej perspektywie finansowej 2021–2027. Komisja proponuje, aby wypłata wynagrodzeń dla nauczycieli opiekunów – stypendystów mogła pochodzić również z dotacji celowych przekazywanych do organów prowadzących szkoły, w których są stypendyści. W projekcie stanowiska sejmik zwraca się z apelem do Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej o uregulowanie w nowej perspektywie finansowej 2021–2021 możliwości finansowania wynagrodzeń nauczycieli-opiekunów stypendystów za związane z tą funkcją obowiązki w ramach programów realizowanych z udziałem środków europejskich.
Mazowiecka Rada Oświatowa
Mirosław Krusiewicz, dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu UMWM, przedstawił radnym – przyjętą 31 sierpnia br. przez Zarząd Województwa Mazowieckiego – informację w sprawie powołania Mazowieckiej Rady Oświatowej, ustalenia jej składu i zasad wyboru członków oraz regulaminu działania.
Zgodnie z ustawą z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082) organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może powołać radę oświatową działającą przy tym organie. Do zadań rady oświatowej należy:
- badanie potrzeb oświatowych na obszarze działania jednostki samorządu terytorialnego oraz przygotowywanie projektów ich zaspokajania;
- opiniowanie budżetu jednostki samorządu terytorialnego w części dotyczącej wydatków na oświatę;
- opiniowanie projektów sieci publicznych szkół i placówek;
- opiniowanie projektów aktów prawa miejscowego wydawanych w sprawach oświaty;
- wyrażanie opinii i wniosków w innych sprawach dotyczących oświaty.
Przewodniczący komisji Krzysztof Skolimowski z uznaniem odniósł się do przedstawionych rozwiązań organizacyjno-prawnych, które mają powołać Mazowiecką Radę Oświatową. Jednocześnie zgłosił konkretne propozycje dotyczące ustalenia składu i wyboru członków przyszłej Rady. Propozycje te zostaną wykorzystane w następnym etapie prac Zarządu Województwa Mazowieckiego zmierzających do jej powołania.