Aktualności - sejmik

Placówki pieczy zastępczej samorządu Mazowsza

Opiekunki karmiące niemowlęta Autor: Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku

Działalność ośrodków opiekuńczych była wiodącym tematem posiedzenia sejmikowej Komisja Polityki Społecznej i Prorodzinnej.

Radni zapoznali się z informacjami podsumowującymi dotychczasową pracę wyspecjalizowanych placówek opiekuńczych samorządu Mazowsza, działających w systemie pieczy zastępczej.

W ocenie radnych ich funkcjonowanie prowadzone jest ofiarnie i skutecznie, pomimo trudnych warunków ekonomicznych i społecznych.

Przewodniczący komisji Piotr Kandyba wyraził uznanie i podziękowanie dla kierownictwa ośrodków działających na Mazowszu. Zadeklarował jednocześnie udzielenie wsparcia przez radnych w rozwiązywaniu ewentualnych problemów.

Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczna

Otwarta w styczniu 2022 r. Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczna (RPOT) w Kraszewie-Czubakach (powiat płoński) zapewnia dzieciom o specjalnych potrzebach (od 3 do 18 r.ż.) całodobową opiekę – wychowanie, rehabilitację, terapię oraz świadczenia zdrowotne. Na realizację tego zadania Fundacja „Odzyskać Radość” otrzymała od samorządu Mazowsza ponad 4,2 mln zł w ramach programu „Wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej”.

Placówka może mieć w swojej pieczy maksymalnie 30 podopiecznych. Obecnie przebywa tam 24 dzieci. Wychowankowie placówki mają zdiagnozowane m.in.: autyzmem, upośledzenie, zaburzenia neurologiczne, zaburzenia emocjonalne, zespół FAS, wady genetyczne, w tym zespół Downa.

W skład wysoko wyspecjalizowanego zespołu placówki wchodzą: psycholog, pedagog, terapeuci, fizjoterapeuta, logopeda, pielęgniarka, wychowawcy, opiekunowie oraz pracownik socjalny.

W zależności od potrzeby, stosowane są dostępne terapie, jak EEG-Biofeedback, Neurofeedback, Terapia Heg-Biofeedback, Metoda Warnkego, Metoda Krakowska, Metoda Knillów, integracja sensoryczna, trening umiejętności społecznych, terapia logopedyczna, konsultacje i leczenie psychiatryczne, terapia psychologiczna i pedagogiczna, a także hipoterapia oraz aquaterapia.

Nowocześnie wyposażony budynek, w którym mieści się placówka, usytuowany jest na uboczu, w środku lasu. Znajduje się tam patio edukacyjne, park z tężnią, siłownia zewnętrzna i plac zabaw. Na terenie budynku działa prowadzona przez Fundację „Odzyskać Radość” Szkoła Podstawowa Specjalna.

Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny (IOP)

Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku, działa od 2001 r. W tym czasie zapewnił opiekę ponad 1500 noworodkom i niemowlętom. Od 2012 r., na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, jako zadanie własne, prowadzi Samorząd Województwa Mazowieckiego. Jego realizację powierzono organizacji pozarządowej – Fundacji Rodzin Adopcyjnych. Na realizację obecnej umowy w latach 2020–2022 fundacja otrzymała z budżetu Mazowsza 5 mln 471 tys. zł.

Ośrodek zapewnia dzieciom warunki pobytowe i lecznicze, a przede wszystkim wysoko wykwalifikowaną kadrę, w tym 15 pielęgniarek i 16 opiekunek, 2 lekarzy, psychologa, fizjoterapeutę i neurologopedę.

IOP to jedyny w województwie mazowieckim ośrodek przyjmujący noworodki i niemowlęta pozbawione czasowo lub trwale opieki rodziców. W ośrodku przebywają dzieci zostawione w szpitalach i „oknach życia”, znalezione na ulicy. Wiele z nich to wcześniaki, dzieci obciążone wadami genetycznymi, cierpiące na płodowy zespół alkoholowy (FAS/FASD).

Do placówki mogą być przyjmowane dzieci na podstawie postanowienia sądu rodzinnego o umieszczeniu dziecka w placówce opiekuńczej. Możliwe jest także natychmiastowe, interwencyjne przyjęcie dziecka porzuconego. Zadaniem fundacji jest jak najszybsze przywrócenie dzieciom rodziny, poprzez umożliwienie powrotu do rodziców biologicznych lub powierzenie rodzinie adopcyjnej lub zastępczej.

Ośrodek dysponuje 20 miejscami, a w skali roku otacza opieką w sumie od 60 do 100 dzieci. Jest gotowy na przyjęcie dziecka w każdym czasie. Pracuje przez 24 godziny również w święta i dni wolne od pracy. Ostatnio czas pobytu dzieci w ośrodku wydłuża się i wynosi ponad 6 miesięcy. Ma to związek z gorszym stanem zdrowia podopiecznych oraz mniejszą efektywnością pracy sądów rodzinnych. Co trzecie dziecko opuszczające IPO trafia nie do adopcji, a do rodzin zastępczych. Wynika to z nieuregulowaną sytuacja prawną do ukończenia 1. roku życia.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony