Aktualności - sejmik

Obradował Konwent Przewodniczących Sejmików Województw RP

Przy mównicy stoi wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marcin Podsędek. Autor: fot. arch. UMWM

Pomoc obywatelom Ukrainy, młodzieżowe sejmiki województw, przepisy regulujące rozpatrywanie skarg, wniosków i petycji były głównymi tematami obrad Konwentu Przewodniczących Sejmików.

W czwartek 7 kwietnia br. odbyło się pierwsze posiedzenie Konwentu Przewodniczących Sejmików Województw RP w stolicy regionu świętokrzyskiego – Kielcach. Dlaczego tam? Województwo świętokrzyskie przejęło w I półroczu 2022 r. prezydencję konwentu. Gospodarzem posiedzenia był przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś. W spotkaniu wziął udział również Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski. Sejmik Mazowsza reprezentował wiceprzewodniczący Marcin Podsędek.

Solidarna pomoc obywatelom Ukrainy

Pierwszą i jedną z kluczowych spraw podjętych przez konwent była pomoc dla obywateli Ukrainy. Przewodniczący sejmików zaapelowali do wspólnot regionalnych i społeczności międzynarodowych o solidarną pomoc obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W obradach uczestniczył Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski, który podziękował za okazaną obywatelom Ukrainy pomoc.

– Pragnę zacząć od szczerych słów wdzięczności, które kieruję do każdej Polki i każdego Polaka, do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, rządu, premiera, parlamentu i szczególnie do polskich samorządów. Dziś Ukraińcy walczą nie tylko o swoją suwerenność, ale też o wolność Europy i całego cywilizowanego świata. To wojna dobra ze złem. Wierzę, że dzięki pomocy Polski i przyjaciół z całego świata zwyciężymy. Ja wiem, jaką wielką siłę posiada samorząd w Polsce. Korzystając z okazji, z całego serca zwracam się do Państwa z prośbą, aby oprócz tej bezprecedensowej pomocy, jaką otrzymaliśmy na gościnnej Ziemi Polskiej, nadal wspierać moich rodaków. Wszyscy, którzy przyjeżdżają dziś do Polski są bardzo wdzięczni za to, co Państwo w swoich regionach dla nich robicie. I nie chcą tu siedzieć bezczynnie – gotowi są pomagać  i pracować razem z Polakami, z szacunkiem do polskiej ziemi, kultury i języka.

Młodzieżowe sejmiki województw

Członkowie konwentu zapoznali się z działalnością Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego II kadencji, którą przedstawiła jego przewodnicząca Veronika Kurdybakha. Dyskutowali również na temat funkcjonowania młodzieżowych sejmików województw, a przede wszystkim prac nad ich tworzeniem lub dostosowaniem statutów. Omówili ponadto koncepcję powołania Konwentu Przewodniczących Młodzieżowych Sejmików jako podmiotu służącego wymianie doświadczeń i dobrych praktyk młodzieżowych gremiów. Konwent funkcjonowałby w ramach Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Harmonogram przygotowań do powołania tego organu oraz jego założenia organizacyjne zostaną opracowane w oparciu o wyniki badania ankietowego.

Rozpatrywanie skarg, wniosków i petycji

Przewodniczący sejmików przyjęli stanowisko dotyczące postulatów legislacyjnych w sprawie przepisów regulujących rozpatrywanie skarg, wniosków i petycji przez organy stanowiące jednostki samorządu terytorialnego. W dokumencie tym podkreślono, że „obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące realizacji konstytucyjnego prawa do składania skarg, wniosków i petycji przez obywateli nie uwzględniają specyfiki pracy organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego”. Przewodniczący zaznaczyli, że „ze względu na społeczny charakter tych odformalizowanych środków prawnych – właściwe, terminowe i rzetelne postępowanie przez organy władzy publicznej powinno być priorytetem przy ich rozpatrywaniu. Procedury w tym zakresie zostały określone w odpowiednich ustawach, jednakże ich stosowanie przez organy kolegialne obradujące na sesjach przysparza powtarzających się trudności natury procesowej i motywuje do zasygnalizowania ustawodawcy kierunków koniecznych zmian, poprzez wprowadzenie rozwiązań uwzględniających specyfikę działania rad gmin, powiatów oraz sejmików województw”.

W stanowisku zawarte zostały następujące postulaty:

  • wyłączenie z zakresu właściwości organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego skarg na działalność samorządowych jednostek organizacyjnych i przekazanie tych kompetencji organom wykonawczym jednostek samorządu terytorialnego,
  • wydłużenie terminu na przekazanie skargi lub wniosku,
  • wydłużenie terminu na rozpatrzenie skargi wniesionej przez posła na Sejm, senatora i radnego we własnym imieniu albo przekazanej do załatwienia skargi innej osoby,
  • wprowadzenie regulacji pozwalających przewodniczącemu organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego podejmować czynności materialno-techniczne w toku postępowania w sprawie skarg i wniosków zmierzające do: zawiadomienia skarżącego (posła, senatora, radnego) o sposobie załatwienia skargi przez organ stanowiący jst; poinformowania skarżącego o niezałatwieniu skargi w terminie (posła, senatora, radnego o stanie rozpatrzenia skargi) oraz pozostawienia bez rozpatrzenia tzw. skargi o charakterze pieniackim,
  • wprowadzenie regulacji pozwalających przewodniczącemu organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego podejmować czynności materialno-techniczne w toku postępowania w sprawie skarg i wniosków zmierzające do pozostawienia bez rozpoznania anonimowej skargi lub wniosku; wezwania wnoszącego skargę lub wniosek do złożenia wyjaśnień lub uzupełnienia w przypadku skargi lub wniosku, z których treści nie można należycie ustalić ich przedmiotu; a także zwracania się do innych organów o przekazanie  materiałów i wyjaśnień niezbędnych do rozpatrzenia skargi lub wniosku,
  • wprowadzenie regulacji pozwalających przewodniczącemu organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego podejmować czynności materialno-techniczne zmierzające do: zwrócenia się do podmiotu, w interesie którego petycja jest składana o potwierdzenie zgody; wezwania podmiotu wnoszącego petycję do uzupełnienia braków formalnych petycji; pozostawienia bez rozpatrzenia petycji zawierającej braki formalne lub petycji ponownej, a także czynności informacyjnych polegających na umieszczaniu na stronie internetowej zbiorczej informacji o petycjach rozpatrzonych w roku poprzednim.

Regulamin konwentu

Podczas posiedzenia uczestnicy dyskutowali także nad zmianami w regulaminie Konwentu Przewodniczących Sejmików Województw RP.

20 lat Związku Województw RP

Uczestnicy spotkania zapoznali się również z programem obchodów przypadającego w tym roku 20-lecia ZWRP, który przedstawił Jakub Mielczarek, dyrektor Biura Związku Województw Rzeczypospolitej.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony