Aktualności - sejmik

Niezbędne zwiększenie roli samorządu rolniczego

Stanowisko Komisji Rolnictwa.png Autor: Jerzy Lipka-Wołowski

Komisja Rolnictwa i Terenów Wiejskich, pod kierownictwem Leszka Przybytniaka, postuluje zwiększenie roli samorządu rolniczego w kształtowaniu polityki rolnej.

Stanowisko komisji

Wobec pogarszającej się sytuacji ekonomicznej polskiej wsi, w przyjętym stanowisku Komisja opowiedziała się za włączeniem samorządu rolniczego w procesy decyzyjne w obrębie czterech zagadnień:

  • Gospodarowanie na gruntach dzierżawionych.
  • Wieś, jako miejsce tworzenia produkcji pierwotnej i zamieszkiwania.
  • Tworzenie kanałów dystrybucji surowców i produktów rolnych.
  • Rola samorządu rolniczego w prawodawstwie z zakresu rolnictwa.

Konieczne są zmiany ustawodawcze w kierunku wzmocnienia pozycji dzierżawcy gruntów bez uszczerbku dla praw właścicielskich. Samorząd rolniczy powinien być najistotniejszym współautorem postulowanych zmian i gwarantem ich realizacji. (…)

Zmieniająca się rola wsi – z miejsca wyłącznie produkcji rolnej, w miejsce także życia i zamieszkiwania osób niebędących producentami rolnymi – przynosi wiele napięć i rodzi konflikty. Nie można dopuścić do marginalizacji produkcji pierwotnej na obszarach wiejskich. Swoistym kompromisem byłoby wytyczenie w planach zagospodarowania przestrzennego gmin obszarów do produkcji rolnej oraz obszarów spokojnych, cichych, do zamieszkiwania. (…)

Podstawową rolę w zbyciu towarowej produkcji rolnej winny pełnić nowoczesne giełdy wyposażone w narzędzia i infrastrukturę telekomunikacyjną, pozwalającą na szybką i skuteczną wymianę informacji oraz realizację umów handlowych. Samorząd rolniczy powinien być istotnym partnerem przy projektowaniu infrastruktury telekomunikacyjnej, przyjaznej i czytelnej dla środowiska producentów rolnych. Dla małych producentów należy rozwijać rynki lokalne, poprzez stały rozwój infrastruktury targowiskowej, zlokalizowanej blisko klienta. Współpraca władz lokalnych z samorządem rolniczym w tym zakresie stanie się elementem skracania łańcuchów dostaw (…) – postulują radni  w stanowisku Komisji.

Oddziaływanie OZE na ceny energii

Radni zajęli się także problematyką oddziaływania odnawialnych źródeł energii (OZE) na ceny energii i bezpieczeństwo energetyczne. To szczególnie istotne w obecnej trudnej sytuacji na rynku energii i źródeł ciepła na Mazowszu i w całej Polsce.

W roku 2021 w Polsce udział OZE w produkcji energii elektrycznej wyniósł 17 procent. Niezmiennie kluczowy jest udział węgla, który wynosi ponad 70 procent. Natomiast w ramach produkcji z OZE 54 procent stanowi energia wiatrowa, 15 procent to energia biogazowa, a 13 procent fotowoltaika.

Kluczową kwestią w energetyce lokalnej jest możliwość pozyskiwania biogazu. Specjaliści wskazują, że potencjał jest bardzo duży. Biogaz mógłby pokryć nawet 30 procent zapotrzebowania na energię. W Polsce z samej nadwyżki produkcji słomy ze zbóż i rzepaku pozostaje aż 13 mln ton do zagospodarowania. Biogazownie są klasycznym przykładem wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego, a zarazem kluczowym elementem stabilizującym produkcję energii w ramach mikstu OZE. Dobrym rozwiązaniem jest także instalowanie biogazowni przy oczyszczalniach gminnych.

Przewodniczący komisji Leszek Przybytniak podkreślił potrzebę debaty na forum Sejmiku w tej sprawie, aby wypracować rozwiązania, jak samorząd mógłby skutecznie pomagać rolnikom w wytwarzaniu energii odnawialnej i stosowaniu urządzeń OZE.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony