Aktualności - sejmik

Nacjonalizacja szpitala zakaźnego?

Krzysztof Grzegorz Strzałkowski Autor: Fot. arch. UMWM

Radni województwa sprzeciwiają się propozycji przejęcia szpitala zakaźnego w Warszawie przez resort zdrowia.

Podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Sejmiku Województwa Mazowieckiego radni wyrazili sprzeciw wobec planów ministra zdrowia dotyczących przejęcia Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego przy ul. Wolskiej w Warszawie na zasadach określonych w memorandum otrzymanym przez samorząd od resortu.

Obawy wobec przekształcenia

Na posiedzeniu komisji radni nie kryli swojego zaniepokojenia przedstawioną przez resort zdrowia propozycją przekształcenia szpitala zakaźnego w państwową jednostkę badawczą – Instytut Chorób Zakaźnych.

– Patrzymy na tę inicjatywę z bardzo dużym niepokojem, ponieważ na szczeblu krajowym istnieje już państwowy instytut badawczy, który zajmuje się chorobami zakaźnymi – podkreśla Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący komisji oraz Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w sejmiku.

Pod względem formalno-prawym propozycja ministra Niedzielskiego oznaczałaby przejęcie przez Skarb Państwa nieruchomości szpitala, a podmiotem zarządzającym stałby się minister zdrowia.

– Takie rozwiązanie oznacza myślę że trzeba mówić wprost – nacjonalizację tego szpitala, czyli przekazanie w całości majątku, wraz ze zobowiązaniami, na rzecz Skarbu Państwa – podsumowuje marszałek Adam Struzik. Zaznacza równocześnie, że mamy do czynienia z wyjątkowym szpitalem, o wyjątkowym obszarze działania dotyczącym chorób zakaźnych, chorób często bardzo unikalnych i nieprzewidywalnych.

Decyzja o przekształceniu szpitala miałaby ogromne konsekwencje dla charakteru obecnie świetnie funkcjonującej placówki medycznej. Dla mieszkańców Warszawy i Mazowsza stanowiłoby to przede wszystkim trudniejszy dostęp do usług medycznych.

– Doświadczenie z okresu pandemii Covid-19 pokazało, jak wielką rolę odgrywa Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie. Jak wiele istnień ludzkich w tych pierwszych miesiącach pandemii Covid-19 ocalił personel tej placówki. Gdyby szpital zajął się sprawami badawczymi w większym zakresie niż dzieje się to teraz i skoncentrował się na rządowych programach badawczych, to w naturalny sposób środek ciężkości działania placówki oddaliłby się od leczenia pacjentów z Warszawy i Mazowsza. A to właśnie do leczenia tych pacjentów jest powołany ten szpital – zauważa Krzysztof Strzałkowski

Opinia konsultanta wojewódzkiego

Głos w dyskusji zabrała również dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska – konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. Interes województwa i zabezpieczenie dla województwa wysokiej jakości świadczeń w zakresie chorób zakaźnych są z jej punktu widzenia sprawą najważniejszą. Dlatego wyraziła swój sprzeciw wobec planów ministra o utworzeniu instytutu, który realizowałby projekty badawcze i co się z tym wiąże selektywnie dobierał pacjentów:

– (…) jeśli się stworzy ten instytut i on będzie sobie dobierał pacjentów selektywnie pasujących do programów badawczych, to niewątpliwie obniży się jakość powszechnej opieki zdrowotnej nad chorobami zakaźnymi w całym województwie, nie tylko w Warszawiealarmuje dr Cholewińska-Szymańska.

Wskazała również, że szpital sprawdził się wielokrotnie w funkcji koordynatora, wyznacznika standardów i procedur chociażby podczas ostatniej epidemii koronawirusa.

Potrzebna jest instytucja do nadzorowania i pilnowania także przyszłych epidemii. Szpital jako szpital, a nie instytut zmierzył się w przeszłości z wieloma epidemiami: grypą ptasią, grypą świńską, zagrożeniem potencjalnym wirusem eboli. Daliśmy sobie z tym wszystkim radę jako szpital. Jeśli ktoś z państwa mnie, jako konsultanta wojewódzkiego przekona, że rzeczywiście jakość usług dla pacjentów z województwa mazowieckiego przez to się zwiększy, poprawi, że rzeczywiście coś lepszego z tego wyniknie, to być może zmienię zdanie. Na razie jestem przeciwnakonkluduje dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska

O szpitalu

Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie jest najstarszą placówką zakaźną w Polsce, powołaną w 1881 r. Obecnie szpital jest przodującym ośrodkiem leczenia chorób zakaźnych w Europie, realizując zadania na trzech płaszczyznach: zapewnienie chorym wysokiej jakości świadczeń medycznych, profilaktyka chorób zakaźnych oraz kształcenie kadry medycznej. W strukturze szpitala jest 8 oddziałów zakaźnych, w tym kliniki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z oddziałem chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Ważnym uzupełnieniem bazy szpitalnej są: poradnie, pracownie i laboratoria gwarantujące nowoczesny standard diagnostyczny.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony