Aktualności - sejmik

Kształcenie informatyczne nauczycieli

Przy stole siedzą uczestnicy posiedzenia komisji. W tle widać ekran rzutnika, przy którym stoi dyrektor ośrodka Autor: fot. Justyna Michniewicz (KS)

Komisja Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego obradowała w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.

Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie (OEIiZK) działa już od 31 lat. Jest publiczną placówką prowadzoną przez samorząd Mazowsza. Jego zadaniem jest doskonalenie i wspomaganie nauczycieli w kształceniu informatycznym i edukacyjnym zastosowań technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK).

Członkowie Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, której przewodniczy Krzysztof Skolimowski, zapoznali się z zakresem działania ośrodka. Dyskutowali o potrzebie wzmacniania kompetencji informatycznych oraz systemie kształcenia nauczycieli.

Nowoczesne podejście do kształcenia

Jak poinformował radnych dyrektor Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów dr Jan Aleksander Wierzbicki, placówka ma wyspecjalizowane pracownie do prowadzenia zajęć z nauczycielami z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych, które wyposażone zostały w najnowocześniejszy sprzęt dydaktyczny, m.in.: pracownie STEAM, mobilne, studio nagrań i transmisji online. Funkcjonują tam pracownie: Edukacji Informatycznej i Kształcenia na Odległość, Przedmiotów Przyrodniczych oraz Dydaktyki Cyfrowej.

Zakres działania placówki jest bardzo szeroki:

  • projekty kluczowe, np. „Warszawa programuje!”, Lekcje otwarte, Mazowieckie Kluby Integracyjne MaKI,
  • szkolenia dotyczące najpopularniejszych narzędzi programowania, pracy metodą projektu, zastosowań TIK (w tym technologii mobilnych) w dydaktyce różnych przedmiotów, bezpieczeństwa pracy z nowoczesnymi technologiami,
  • prowadzenie wojewódzkiego systemu informacji pedagogicznej, w tym wydawanie czasopism „W Cyfrowej Szkole” oraz „Meritum” (wspólnie z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli).

Rocznie organizowanych jest tam ponad 3 tys. form doskonalenia zawodowego nauczycieli (ponad 6,5 tys. godzin dydaktycznych), w których uczestniczy przeszło 9 tys. nauczycieli.

OEIiZK przygotowuje również ankiety dla nauczycieli różnych przedmiotów, mające na celu diagnozę potrzeb edukacyjnych nauczycieli i uczniów. Prowadzi sieci współpracy nauczycieli informatyki i innych przedmiotów. W okresie pandemii Covid-19 ośrodek wspierał szkoły w prowadzeniu zajęć online. Odpowiadając na napływ obywateli Ukrainy do Polski po ataku Rosji na ten kraj, ośrodek pomaga szkołom w prowadzeniu zajęć z uczniami z doświadczeniem migracyjnym. W tym roku szkolnym placówka prowadzi Kurs Kwalifikacyjny dla nauczycieli z Zakresu Wychowania do Życia w Rodzinie.

To nie wszystko. Placówka współpracuje ponadto przy realizacji takich konferencji jak: „Technologie a nowe wyzwania edukacyjne”, „Sztuczna inteligencja w edukacji”, „MaKI – Mazowieckie Kluby Integracyjne – o sile działań edukacyjnych wspierających i integrujących uczniów”, „Laboratoria Przyszłości”. Uczestniczyła w takich projektach europejskich jak: Akademia Profesjonalnego Nauczyciela, Learning in the Digital Age, Scientix, Warszawa programuje!, COMPUS – the computer is us, Future Space. Wraz z MSCDN realizował grant „TIK TO MY” w ramach projektu „Lekcja:Enter”.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony