Aktualności - sejmik

Komisja Kultury w sierpeckim muzeum

Grupa radnych stoi na schodach dworku w skansenie Autor: fot. arch. UMWM

Komisja Kultury i Dziedzictwa Narodowego obradowała w jednym z najlepszych w Polsce muzeów na wolnym powietrzu. Radni zapoznali się z historią placówki, jej rozwojem, prowadzonymi inwestycjami i planami na przyszłość.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu obchodzi w tym roku 50-lecie funkcjonowania. Powołane zostało 24 marca 1971 r. pod nazwą Muzeum Etnograficzne. Była to instytucja o charakterze badawczo-oświatowym, gromadząca eksponaty etnograficzne i sztukę ludową, ze szczególnym uwzględnieniem regionu sierpeckiego. Początkowo mieściła się w dwóch salach sierpeckiego ratusza. Po utworzeniu w 1985 r. Parku Etnograficznego, te dwie placówki zostały w 1987 r. połączone i tak powstało Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Pod nadzorem samorządu Mazowsza

W 1999 r. muzeum stało się jednostką organizacyjną samorządu Mazowsza. Od tego momentu rozpoczął się szybki rozwój tej placówki.

– W ciągu 22 lat współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego udało się zrealizować zadania za kwotę 116 mln zł – podkreślił dyrektor muzeum Jan Rzeszotarski.

Obecnie placówka składa się z okazałego skansenu, Ratusza oraz Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. Skansen tworzy grupa 72 obiektów: 9 zagród włościańskich, zagrodę młynarską z wiatrakiem, zespół dworski z murowanym dworem otoczonym parkiem, zespół karczemny z karczmą, kuźnią i chałupą kowala, drewniany kościół wraz z dzwonnicą oraz drewniany dwór z XVIII w.

W czasie organizowanych od maja do września tematycznych imprez plenerowych, z pokazami rzemiosła i życia ówczesnych mieszkańców, odwiedzający to miejsce mogą przenieść się do wsi z XIX w. zwaną rzędówką. Bez wątpienia można powiedzieć, że placówka ta jest jednym z najlepszych w Polsce (i nie tylko) muzeów na wolnym powietrzu.

Doskonały plan filmowy

Plenery Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wykorzystywane są często przez filmowców. Tutaj kręcone były m.in. sceny do „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana, „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „Szwadronu” Juliusza Machulskiego oraz do serialu „Stulecie Winnych”. Z miejscami kręconych scen można zapoznać się w przygotowanym przez muzeum filmie.

Muzeum Konstytucji

Placówka wzbogaciła się o zakupiony w 2019 r. przez samorząd Mazowsza pałac Zamoyskich w Bieżuniu – zespół parkowo-pałacowy, w którym powstał Kodeks Zamoyskiego i redagowana była Konstytucja 3 Maja. Rewitalizacja zniszczonego kompleksu planowana jest na lata 2020–2025. Mieścić się tam będzie Muzeum Konstytucji.

Plany na przyszłość

Dyrekcja muzeum ma w planach kolejne inwestycje, m.in. zrekonstruowanie na terenie skansenu nadrzecznej wsi przydrożnej. Obiekty usytuowane byłyby przy przepływającej tam malowniczo rzece Sierpienicy. Wdrażana jest również aplikacja mobilna, która pozwoli na zwiedzanie obiektów bez potrzeby wykorzystywania urządzeń muzealnych. Oprowadzanie przygotowane będzie w językach polskim (w tym specjalna wersja dla dzieci), rosyjskim, angielskim, niemieckim oraz migowym. By ochronić krajobraz skansenu, dyrekcja planuje wykupić okoliczne grunty.  

– Tu widać rękę dobrego gospodarza – powiedziała przewodnicząca komisji Jadwiga Zakrzewska na zakończenie posiedzenia. – Nie można byłoby tego osiągnąć bez dobrej załogi. Widać, że wszystko jest tu robione z pasją – dodała przewodnicząca.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony