Aktualności - sejmik
Komisja Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie
Komisja Kultury i Dziedzictwa Narodowego obradowała 26 sierpnia w trybie hybrydowym na Zamku Książąt Mazowieckich - w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. To już trzecie w tym roku wyjazdowe posiedzenie sejmikowej Komisji pod przewodnictwem Jadwigi Zakrzewskiej.
Radni obradowali na Zamku, jednak odwiedzili wszystkie trzy obiekty, które tworzą Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie:
- Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie przy ul. Zamkowej 1 - największa gotycka warownia rycerska na terenie północnego Mazowsza,
- siedzibę główną - Budynek Ekspozycyjny przy ul. Warszawska 61,
- oddział zamiejscowy Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie - kompleks dworkowo-parkowy przy ul. Aleksandra Świętochowskiego 16.
Działalność muzeum
Obszerną prezentację o wielowymiarowej działalności kulturowej, inwestycjach, planach i zamierzeniach instytucji przedstawił radnym dyrektor Robert Kołakowski. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie w 2023 roku obchodzić będzie 50-lecie działalności.
Placówka jest instytucją kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego. Jej misją jest prowadzenie badań, gromadzenie, opracowywanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Północnego Mazowsza ze szczególnym uwzględnieniem tradycji szlacheckich. Efektem pracy zespołu muzealników są liczne wystawy stałe i czasowe, wydawnictwa, katalogi wystaw, prace konserwatorskie, koncerty, warsztaty, prelekcje, odczyty, wykłady, lekcje muzealne i inne zajęcia edukacyjne. Od wielu lat placówka organizuje imprezy plenerowe, takie jak: Zajazd Szlachecki”, „Przegląd Zespołów Przebierańców Zapustnych” ,”Kwiaty Ogrodów”, „Mazowieckie Majowe Muzykowanie”, „Spotkania z historią” i „Zamkowe podróże w czasie”.
Prowadzone inwestycje
Obecnie na terenie muzeum realizowane są cztery inwestycje z budżetu Mazowsza:
- konserwacja murów w obrębie przedbramia Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, wraz z uporządkowaniem dziedzińca i otoczenia,
- projekt „Cztery pory roku – Park Sensoryczny w Gołotczyźnie”,
- projekt edukacyjny „Na początku był chaos… czyli tworzymy w sieci gabinety rozmaitości”,
- zakup audioprzewodników wraz z akcesoriami do Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie.
Dwie ostatnie inwestycje otrzymały dofinansowanie z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Plany inwestycyjne
Przedstawione przez dyrektora muzeum plany i zamierzenia inwestycyjne przewidują:
- budowę centralnego magazynu zbiorów, wraz z przestrzenią zwiększającą dostęp do kultury (nowe sale magazynowe, pracownie fotograficzna i konserwatorska, sale oświatowe),
- projekt badawczo-ekspozycyjny „Oblicza przodków naszych”,
- program badawczo-edukacyjny „Płock - Ciechanów stolice średniowiecznego Mazowsza”.
Perspektywicznym zamierzeniem jest inwestycja wyjątkowa: odtworzenie i budowa fosy wokół Zamku Książąt Mazowieckich.
Podsumowanie
Radni z uznaniem odnieśli się do przedstawionych dokonań i efektów prowadzonej działalności oraz realizowanych na terenie muzeum inwestycji. Szczególne znaczenie społeczne ma oferta edukacyjna i turystyczna muzeum, która w okresie po pandemii będzie mogła być istotnie rozszerzona i wzbogacona. Odnosząc się do ambitnych planów i zamierzeń - radni wskazali na konieczność etapowej ich realizacji oraz intensywnego zabiegania o finansowanie inwestycyjnych projektów z wielu różnych źródeł, w tym z funduszy unijnych.
Inne decyzje Komisji
Komisja Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpatrzyła wniosek Gospodarstwa Rolnego G.K. w sprawie wyrażenia zgody na wykorzystanie herbu Województwa Mazowieckiego na opakowaniach produktów rolnych. Po zapoznaniu się z opinią Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich - radni zaopiniowali wniosek negatywnie.
Komisja wybrała swoich przedstawicieli do udziału w pracach Zespołu ds. wyłonienia patrona i upamiętnienia wydarzenia roku 2022 na Mazowszu. Reprezentantami zostali: przewodnicząca Jadwiga Zakrzewska oraz radni Łukasz Kudlicki i Krzysztof Skolimowski.