SECON

Spotkanie inauguracyjne

logo projektu Autor: fot. materiały informacyjne projektu SECON

Projekt SECON finansowany z programu Interreg Europa 2021–2027 rozpoczął się spotkaniem inauguracyjnym w dniach 24 i 25 maja 2023 roku.

Spotkanie koordynowane przez Region Peloponezu zgromadziło w Kalamata w Grecji przedstawicieli dziewięciu uczestniczących w projekcie regionów. Była to okazja, aby omówić zagadnienia związane z wdrażaniem projektu i ustanowić podstawy dla przyszłych działań.

SECON ma na celu usprawnienie polityki i ułatwienie wymiany najlepszych praktyk w celu promowania ekonomii społecznej w regionach UE. Uznając potencjał ekonomii społecznej jako katalizatora zrównoważonego wzrostu i rozwoju społeczności, projekt ma na celu stworzenie środowiska sprzyjającego temu rozwojowi. Aby to osiągnąć, SECON podejmie szeroki zakres działań, w tym regionalne i międzyregionalne inicjatywy edukacyjne, prowadzenie badań i opracowywanie raportów oraz aktywności związane z wymianą wiedzy.

Podczas spotkania inauguracyjnego uczestniczące regiony zaangażowały się w dialog na temat strategii wdrażania projektu i wspólnych działań. Spotkanie posłużyło jako katalizator dyskusji, wspierając atmosferę współpracy i wymiany wiedzy między partnerami. Unikalne spostrzeżenia i doświadczenia każdego regionu przyczyniły się do wspólnego zrozumienia wyzwań i możliwości w krajobrazie ekonomii społecznej.

"Region Peloponezu stoi w obliczu poważnych wyzwań społecznych, a społeczeństwo obywatelskie i władze lokalne muszą współpracować i oferować oddolne rozwiązania, aby skutecznie im sprostać" – zaznaczył Panagiotis Nikas, gubernator Peloponezu, w przemówieniu inauguracyjnym.

Zastępca gubernatora, Stathis Anastasopoulos zauważył, że SECON stanowi okazję do zidentyfikowania niedociągnięć instytucjonalnych i uzyskania cennych informacji w celu poprawy funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych.

"Osobiście uważam, że przykłady przedsiębiorstw społecznych łączących się i pracujących wspólnie mogą przynieść lepsze wyniki dla ich członków" – podkreślił zastępca gubernatora.

Dr Yiannis Pappas, dyrektor ds. programów w KMOP stwierdził, że poprzez priorytetowe traktowanie promocji i rozwoju przedsiębiorczości społecznej, SECON ma na celu kształtowanie środowiska sprzyjającego innowacjom, współpracy i zrównoważonemu rozwojowi, co ostatecznie przyniesie korzyści zarówno jednostkom, jak i społecznościom oraz całemu sektorowi ekonomii społecznej w uczestniczących regionach.

Aby zapewnić skuteczną realizację celów projektu, SECON zajmie się różnymi instrumentami polityki, które mają kluczowe znaczenie dla uczestniczących regionów. Obejmują one:

  • Regionalny Program Operacyjny Peloponez 21–27 (finansowany przez EFRR i EFS+), koncentrujący się na rozwoju zasobów ludzkich, integracji społecznej, ograniczaniu ubóstwa i wzmacnianiu spójności;
  • koncepcję rozwoju regionalnego Ren-Neckar – Połącz innowacje! (Niemcy);
  • Wieloletni Plan Rozwoju Brabancji Flamandzkiej 2020–2025 (Belgia);
  • Strategię Rozwoju Gospodarczego – Harghita 2030 (Rumunia);
  • program regionalny Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027 (Polska);
  • Miejski Plan na rzecz Innowacji Społecznych (MUPSI) (Portugalia);
  • Program Rozwoju Regionu Planistycznego Rygi (RPR) 2022–2027 (Łotwa);
  • Program Operacyjny EFS (2021–2027), Działanie 6: Dostęp do zatrudnienia – Ekonomia społeczna – Zachęty dla stabilnej gospodarki (Hiszpania)
  • Plan zintegrowanego rozwoju gminy Haskowo na lata 2021–2027 (Bułgaria).

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi wysiłkami na rzecz wzmocnienia ekonomii społecznej i wspierania zrównoważonego rozwoju w regionach UE, możesz śledzić informację na platformach mediów społecznościowych dotyczących projektu:

Dodatkowe informacje dotyczące działań prowadzonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie związanych z rozwojem innowacyjności na terenie Województwa Mazowieckiego można uzyskać na naszym profilu Facebook.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony