SECON

Spotkanie międzyregionalne i wizyta studyjna w hiszpańskim regionie Estremadura

Logo projektu Autor: fot. materiały informacyjne projektu SECON

Projekt SECON wkroczył w czwarty semestr realizacji, a uczestnicy konsorcjum projektowego mieli możliwość spotkania się w mieście Caceres, położonym na terenie regionu Estremadura, na zaproszenie Regionalnego Ministerstwa Rolnictwa, Hodowli i Zrównoważonego Rozwoju.

Jednym z głównych tematów spotkania był stan rozwoju ekonomii społecznej na terenie regionu Estremadura. Partnerzy z Hiszpanii przedstawili m.in. szereg interesujących informacji dotyczących udziału sektora ekonomii społecznej w gospodarce. W Estremadura jest około 2400 podmiotów ekonomii społecznej, a ich udział w PKB regionu wynosi około 12%. Największą rolę odgrywają spółdzielnie, których jest około 60% całkowitej liczby podmiotów ekonomii społecznej. Uczestnicy spotkania wzięli także udział w wizytach studyjnych w lokalnych przedsiębiorstwach z sektora ekonomii społecznej. Jednym z podmiotów była Spółdzielnia edukacyjna „Licenciados Reunidos” prowadząca placówkę oświatową edukującą dzieci i młodzież od najmłodszych lat do osiemnastego roku życia.

Odwiedziliśmy również Szkołę pasterzy prowadzoną przez Fundację Cooprado. Fundacja powstała na bazie silnego zaangażowania w wartości społeczne spółdzielczości, takie jak wzajemna pomoc, odpowiedzialność, demokracja, równość, sprawiedliwość i solidarność, i ma na celu być instrumentem dalszej pracy na rzecz integracji społecznej, innowacji i poprawy wizerunku sektora rolnego i hodowlanego. Projekt Pasterze XXI wieku ma na celu zwiększenie profesjonalizmu w zarządzaniu inwentarzem żywym, pożarami i krajobrazem w dobie globalnych zmian. Projekt znany również jako FireShepherds to projekt Erasmus+, który rozpoczął się na początku 2019 r. w celu przygotowania kolejnych pokoleń pasterzy do zarządzania inwentarzem żywym w celu zapobiegania pożarom. Partnerzy konsorcjum pochodzą z różnych regionów Europy: Katalonii, Estremadury, Gran Canarii, Portugalii, Niemiec i południowej Francji.

Uczestnicy spotkania zapoznali się również z działalnością Jesus Usón Minimally Invasive Surgery Centre Fundation (JUMISC), która jest multidyscyplinarną instytucją zajmującą się badaniami i innowacjami w dziedzinie nauk o zdrowiu. JUMISC ma duże doświadczenie w badaniach translacyjnych i obejmuje kilka dziedzin specjalizacji: Laparoskopię, Endoskopię, Mikrochirurgię, Terapię i Diagnostykę Endoluminalną, Anestezjologię, Farmakologię, Bioinżynierię i Urządzenia Medyczne, Terapię Komórkami Macierzystymi i Rozród Wspomagany.

W spotkaniu w Hiszpanii wzięła udział pani Ewelina Gzowska, Prezes Spółdzielni Socjalnej „Pożytek”. Głównym działaniem spółdzielni jest tworzenie miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, mających trudności w poszukiwaniu zatrudnienia na otwartym rynku pracy, w tym również ze względu na niepełnosprawność.

W czwartym semestrze projektu SECON przeprowadzimy kolejne działania, w tym przedstawimy wyniki badania terenowego dotyczącego regionalnych potrzeb, postaw i perspektyw w rozwoju ekonomii społecznej na terenie Województwa Mazowieckiego. Wyniki badań z naszego regionu zostały wykorzystane w przygotowaniu raportu uwzględniającego wyniki przeprowadzonych badań u wszystkich partnerów w skali całego projektu SECON. Oryginał raportu w języku angielskim jest również do pobrania na stronie projektu.

Więcej informacji na temat projektu SECON i innych naszych działań można znaleźć na stronie.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony