Aktualności - rolnictwo
Polska wieś w 2030 roku – jak będzie wyglądać?
O tym m.in. dyskutowali uczestnicy piątej edycji Europejskiego Forum Rolniczego, z udziałem m.in. marszałka Adama Struzika.
Każdego roku wydarzenie gromadzi ponad 3 tys. uczestników – rolników, doradców rolnych, producentów i przetwórców, członków związków rolniczych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, polskiej i europejskiej polityki oraz instytucji naukowych związanych z sektorem rolno-spożywczym. Umożliwia wymianę doświadczeń, szukanie rozwiązań i planowanie nowych działań.
W tym roku uczestnicy międzynarodowej konferencji rolniczej dyskutowali m.in. o zmianach zachodzących na obszarach wiejskich na przestrzeni ostatnich lat, efektywności prowadzonych polityk regionalnych, koncepcji reformy ubezpieczeń w rolnictwie oraz zastosowaniu nowych rozwiązań w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu. Dużo uwagi w debacie poświęcono wyzwaniom, takim jak zmiany demograficzne (migracje wewnętrzne ze wsi do miast, starzenie się ludności), nierównomiernemu rozwojowi wsi, w tym problemowi gmin stających się „sypialniami” dla większych jednostek. Punktem wyjścia do debaty były wyniki raportu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP) – Monitoring Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Nie zabrakło też paneli eksperckich poświęconych m.in. aktywizacji sołectw, nowoczesnym technologiom zmieniającym wieś i rolnictwo, biopreparatom w procesie uprawy roślin. Poruszano też kwestię gospodarki wodnej w obliczu zmieniającego się klimatu.
Wiele wyzwań także dla samorządowców
Samorząd Województwa Mazowieckiego od lat wdraża z powodzeniem autorskie programy wsparcia polegające na dofinansowaniu konkretnych obszarów i dziedzin, mających wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy województwa. Programy są dedykowane różnego rodzaju beneficjentom, w tym z obszarów obejmujących tereny wiejskie. Są to m.in. Mazowsze dla sołectw, Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych, Mazowsze dla równomiernego rozwoju, Mazowsze dla klimatu czy też Mazowsze dla czystego powietrza.
Samorząd województwa angażuje się również w projekty na rzecz rozwoju sektora rolno-spożywczego i obszarów wiejskich. Przykładem jest m.in. AGriRenaissance „Innowacje na rzecz renesansu europejskiego sektora rolno-spożywczego”, którego celem była poprawa regionalnych polityk rozwoju oraz zwiększenie zasobów, możliwości badawczo-innowacyjnych i współpracy w sektorze rolno-spożywczym, czy też koncepcja Smart Villages, zainicjowana w regionie przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Pozwoliło to m.in. na identyfikację zachodzących trendów oraz barier w rozwoju obszarów wiejskich z uwzględnieniem uwarunkowań społeczno-ekonomicznych rozwoju rolnictwa.
Organizatorem konferencji była Fundacja Europejska Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.