Aktualności - rolnictwo
Mazowieckie Święto Plonów
– Dzieląc się z dożynkowym chlebem składam na Państwa ręce serdeczne życzenia wytrwałości i energii na kolejne miesiące. To dzięki Państwa pracy i poświęceniu na naszych stołach pojawia się chleb i wiele cennych darów natury – dziękował marszałek Adam Struzik.
W Bieżuniu odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej. To jedna z najważniejszych imprez na Mazowszu. Jest doskonałą okazją do wspólnego podziękowania za plony, kultywowania regionalnych tradycji i wspólnej radości z owoców pracy rolników oraz przedsiębiorców z naszego regionu. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowali m.in.: marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz radni województwa.
– W pierwszej kolejności dziękujemy Bogu za jego opiekę. Jesteśmy wdzięczni i dziękujemy rolnikom, sadownikom oraz wszystkim ludziom mazowieckiej ziemi za ich trud i pracę! Dziękuję Państwu za obecność, za piękne, kolorowe korowody i wspaniałe wieńce dożynkowe. A dzieląc się z Państwem dożynkowym chlebem składam na Państwa ręce serdeczne życzenia wytrwałości i energii na kolejne miesiące. To dzięki Państwa pracy i poświęceniu na naszych stołach pojawia się chleb i wiele innych cennych skarbów natury – dziękował marszałek Adam Struzik.
Dożynki są jednym z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych, od wieków zakorzeniony w naszej kulturze. Obchodzone każdego roku są cennym przejawem kultywowania wyjątkowej tradycji święcenia darów ziemi, dzielenia się chlebem oraz wspólnego celebrowania.
Wspólne świętowanie
Zgodnie z tradycją wspólne świętowanie rozpoczął barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, który dotarł do bieżuńskiego kościoła, gdzie odprawiona została msza święta w intencji rolników. Kolejnym obowiązkowym elementem był obrzęd dzielenia się dożynkowym chlebem, upieczonym z tegorocznych plonów.
Dla odwiedzających przygotowano wystawy płodów rolnych i kiermasze sztuki ludowej.
Poznaliśmy także laureatów konkursów, którym na scenie dożynkowej wręczono nagrody. Rozstrzygnięto m.in. konkurs na najaktywniejsze sołectwa.
Na zakończenie wydarzenia na scenie wystąpili m.in. Trubadurzy, Milano i Blue Cafe.
Rolniczy trud
Praca na roli jest wymagająca i ciężka. Wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Trzeba mieść do niej zamiłowanie, ale i być odpowiednio przygotowanym. O tym, jak wygląda typowy dzień rolnika dowiemy się z reportażu Moniki Gontarczyk „Czy rolnicy mają wakacje?” („Mazowsze serce Polski” nr 7-8).