Aktualności - rolnictwo
Mazowieckie święto plonów
Dożynkowe świętowanie to okazja do podziękowań za rolniczy trud. Nie inaczej jest na Mazowszu, którego potencjał w produkcji żywności jest ogromny. W tym roku przywilej organizacji wojewódzkich dożynek przypadł Sannikom.
W niedzielę 25 sierpnia do Europejskiego Centrum Artystycznego w Sannikach przybyły delegacje z wieńcami dożynkowymi z całego Mazowsza. Gospodarzami wojewódzkiego święta plonów byli: powiat gostyniński oraz Urząd Miasta i Gminny Sanniki, a starostami – reprezentanci gminy Gostynin, Monika i Paweł Czerwińscy z miejscowości Nagodów – właściciele 80-hektarowego gospodarstwa.
Dziękczynienie za zbiory
Po przemarszu barwnego korowodu odbyła się dziękczynna msza święta, której przewodniczył administrator apostolski diecezji łowickiej sede vacante bp Wojciech Osial.
Za tegoroczne plony podziękowali rolnikom m.in.: senator Waldemar Pawlak, wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marcin Podsędek, a także członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.
– Dożynki to najpiękniejszy dzień dla każdego rolnika. To radość i odpoczynek, po roku ciężkiej pracy. Trudno jest znaleźć słowa podziękowania dla tych dzięki, którym na naszych stołach pojawia się najpiękniejszy symbol dożynek, polski chleb. Jan Paweł II do rolników mówił: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. Niech te słowa będą naszym podziękowaniem za zdrową polską żywność, za całoroczny trud – mówiła członkini zarządu Janina Ewa Orzełowska.
Dożynkowe konkursy
Po ceremonii dzielenia się dożynkowym chlebem rozstrzygnięto konkursy na najpiękniejszy wieniec i na najaktywniejsze sołectwa. W tym roku statuetka – nagroda za najpiękniejszy wieniec trafiła do powiatu ostrołęckiego.
– Wspaniałe wieńce i korowody dożynkowe z całego województwa oddają duszę i tradycję dziękczynną za plony z naszych pól. Maria Konopnicka pisała o dożynkach: „Plon przynieśli, plon! Przynieśli nam wieniec, Z kłosów naszej ziemi, Ślicznie przewijany, Wstęgami krasnemi!”. Serdecznie dziękuję wszystkim przybyłym reprezentacjom z całego Mazowsza. Mamy czym się chwalić, ale przede wszystkim Mazowsze stoi cudownymi ludźmi. Niech się Wam darzy Kochani! – skomentowała członkini zarządu na profilu społecznościowym.
Tytuł najaktywniejszego sołectwa na Mazowsza, w konkursie „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku” zdobyło sołectwo Ruszkowo z gminy Nasielsk. Wyróżnienie trafiło do sołectwa Granice z gminy Teresin.
Świętowanie pod (i z) gwiazdami
Na drugiej scenie sannickiego amfiteatru do późnych godzin wieczornych trwała część artystyczna i występy zespołów folklorystycznych: Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Sanniki”, Zespołu Ludowego im. Cecylii Milczarek „Grzybowianki i Grzybowiacy”, zespołu ludowego ze Szczawina Kościelnego, kapeli podwórkowej „Chłopaki do wzięcia”, Szkolnego Zespołu Pieśni i Tańca „Promyki Lucienia” oraz kwartetu Obsession. Gwiazdami wieczoru były występujące wspólnie na scenie: zespół Kombii oraz Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.
Organizatorami dożynek byli: Samorząd Województwa Mazowieckiego, powiat gostyniński, urząd miasta i gminny Sanniki, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach.