Mazowsze serce Polski nr 9
Mazowieckie Mazury
Podwodny plac z platformami czy labiryntem z lustrami, a do tego sesje nurkowania i możliwość wędkowania. Choć to już jesień, kto powiedział, że nie możemy zaszaleć na… Mazurach? Tych na Mazowszu oczywiście.
Lato się skończyło, ale mamy jeszcze słoneczną i ciepłą aurę. Korzystajmy, zanim zrobi się naprawdę szaro i ponuro. A nic tak nie koi, jak plusk wody i wiatr tańczący w koronach drzew, więc… zapraszamy nad jeziora! Jest w czym wybierać: wędkowanie, grzybobranie, spacery po lesie albo zwiedzanie. Atrakcji nam nie zabraknie. I to blisko domu.
– Pojezierze Gostynińskie, nazywane często „małymi Mazurami”, jest terenem obfitujący w naturalne atrakcje turystyczne, takie jak jeziora – aż około 40 (!) i liczne tereny leśne. Rozciąga się pomiędzy Płockiem, Gąbinem, Gostyninem i Włocławkiem na lewym brzegu Wisły. To teren chętnie eksplorowany turystycznie zarówno przez mieszkańców Mazowsza, ale i sąsiednich województw – mówi Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego i prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
– Na turystów czekają liczne gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki wypoczynkowe oraz kempingi, a dla miłośników dwóch kółek przygotowane są kilometry ścieżek rowerowych. Czego chcieć więcej? Może tylko jeszcze kilku promieni słonecznych i wyruszamy na Mazo-przygodę – zachęca Konrad Wojnarowski, przewodniczący sejmikowej Komisji Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej (klub PSL). Dodaje też, że: – Pojezierze Gostynińskie ma swój niewątpliwy urok. Można tu zobaczyć unikalne gatunki roślin i zwierząt, piękne jeziora i stawy. Wszystko to powoduje, że czas spędzony na pojezierzu jest relaksem dla rodzin i pojedynczych wędrowców. Tak Jezioro Białe, jak i Lucieńskie oraz Przytomne są doskonałą bazą turystyczną do podziwiania krajobrazów czy wędkowania.
Jezioro Białe
Na wyjątkową uwagę zasługuje Jezioro Białe – najczystszy akwen na Mazowszu i jeden z najczystszych w Polsce. Prywatne plaże oferują spokój i kontakt z przyrodą. Jezioro zauroczyło też Andrzeja Wajdę, który nakręcił tu film „Tatarak”. Jest też wyjątkowo – jak na nasz region – głębokie (miejscami osiąga ponad 30 m głębokości). Upodobali je sobie nurkowie, którzy mają tu swój niezwykły podwodny plac z konstrukcjami, platformami czy labiryntem z lustrami. Sesje nurkowania organizowane są w bazie nurkowej Białe Źródła na południowo-zachodnim brzegu jeziora.
Jezioro otaczają sosnowe lasy, które są idealnym miejscem na wycieczki rowerowe, spacery czy grzybobranie. Wokół akwenu mieści się kilkanaście ośrodków wypoczynkowych i agroturystycznych, oferujących nie tylko noclegi i dostęp do plaż, ale także możliwość wypożyczania łódek i rowerów wodnych. W okolicy można również skorzystać z kwater prywatnych, pól kempingowych i namiotowych oraz restauracji.
Ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne
Pomiędzy Płockiem, Gostyninem, Łąckiem, Włocławkiem a Kowalem leży Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, który chroni pradolinę Wisły i jest jednym z największych kompleksów leśnych Niziny Mazowieckiej. Na jego terenie utworzono kilka ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych, a trzy z nich przebiegają przez Mazowsze.
Lucień – to 3-kilometrowa ścieżka przyrodniczo-leśna rozpoczynająca się we wsi Lucień. Trasa wiedzie wokół pobliskiego jeziora, a po drodze urządzono 7 przystanków. Nad zbiornikiem ulokowana jest letnia rezydencja prezydenta RP.
Łąck – 5-kilometrowa ścieżka rozpoczynająca się przy izbie edukacji leśno-ekologicznej Nadleśnictwa Łąck. Na trasie wyznaczono 12 przystanków.
Lasy Łąckie–Soczewka–Sendeń–Łąck – licząca 27 km ścieżka przeznaczona jest głównie dla osób zmotoryzowanych lub rowerzystów. Początek trasy wyznacza Zbiornik Włocławski, przy ujściu Skrwy Lewej. Na jej trasie jest 8 przystanków, łączących jezioro Soczewka, olsy nad Skrwą, wieś Sendeń Duży, jezioro Sendeń, rezerwat Dąbrowa Łącka i jeziora: Łąckie Duże i Górskie.
Stadnina w Łącku
Odpoczywając w okolicach Jeziora Białego, warto odwiedzić Łąck i obejrzeć tamtejsze stado ogierów. Przed II wojną światową łąckie stado było największą hodowlą ogierów w Polsce. Do dziś kultywowane są dawne tradycje tego miejsca. Godne uwagi są zabytkowe stajnie i powozownia z kolekcją pojazdów konnych. Na terenie stadniny organizowane są prestiżowe zawody jeździeckie i międzynarodowe aukcje koni, a na co dzień odbywają się zajęcia z jazdy konnej i hipoterapii. Na życzenie gości po okolicznych lasach organizowane są przejażdżki zaprzęgami konnymi.
Warto także obejrzeć neorenesansowy pałacyk wybudowany w latach 1872–1873 dla oficera rosyjskiego i właściciela dóbr łąckich – Mikołaja Fuhrmana. Pałac był też letnią rezydencją marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego i późniejszą kwaterą generała Władysława Andersa. W Łącku znajdują się obiekty wyłuszczarni nasion (zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszym uzgodnieniu z Nadleśnictwem Łąck). Wyłuszczarnia powstała w 1921 r. i funkcjonowała do 2000 r. Pozyskiwano tu nasiona z szyszek drzew iglastych, które wysiewane były w szkółkach leśnych.
Zamek w Gostyninie
W Gostyninie uwagę przyciąga zamek usytuowany na wzniesieniu otoczonym wodą. Budowla powstała z inicjatywy księcia mazowieckiego Siemowita IV na przełomie XIV i XV w. Zamek odwiedzali znamienici goście, w tym królowie: Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt Stary i Zygmunt August. Podczas zaborów pełnił funkcję kościoła ewangelickiego. Obecnie mieści się w nim hotel, restauracja oraz punkt informacji turystycznej. W okolicy są też rezerwaty przyrody Osetnica, Dybanka i Drzewce.
Jezioro Lucieńskie
To drugie co do wielkości jezioro na Pojezierzu Gostynińsko-Włocławskim. Otoczone jest lasem sosnowym. Do jeziora przylega rezerwat przyrody Leśny Lucień. Planując wypoczynek nad Jeziorem Lucieńskim, można się zatrzymać w obiektach cieszących się dobrymi opiniami gości. Bloger Bartosz Dziwak (odwiedził pojezierze w ramach kampanii Samorządu Województwa Mazowieckiego „Odpocznij na Mazowszu”) poleca zainteresować się np. agroturystyką AGRO-Jabłońscy lub apartamentami Uroki Natury. Radzi, by choć na chwilę zajrzeć do Nowego Duninowa, by zobaczyć zespół pałacowo-parkowy, leżący niedaleko Wisły, a także park w stylu krajobrazowym z XIX w. i ogólnodostępnym, wiślanym portem.
Adam Struzik
marszałek województwa mazowieckiego
Leżące w zachodniej części Mazowsza Pojezierze Gostynińskie jest unikatem w skali regionu. W pagórkowato ukształtowanym terenie połyskują tafle kilkudziesięciu polodowcowych jezior, będących jedną z największych atrakcji turystycznych tego regionu. Jeśli do tego dodamy bogactwo występującej tu flory i fauny, a także miejsca związane z historią naszego województwa i kraju, to otrzymamy wspaniałe miejsce do wypoczynku i zwiedzania. Gorąco zachęcam do poznawania tych pięknych terenów.