Mazowsze serce Polski nr 9
Tym żyje samorząd
Samorządowe newsy, a w nich m.in. o oszczędnościach w urzędzie marszałkowskim dzięki zakupom wspólnym i funduszach z UE.
Samorząd Mazowsza potrafi oszczędzać
Dzięki programowi tzw. zakupów wspólnych Samorząd Województwa Mazowieckiego zaoszczędził w ub.r. blisko 2 mln zł. Pod koniec 2015 r. zarząd województwa podjął decyzję o utworzeniu tzw. grupy do wspólnych zakupów i wyznaczeniu urzędu marszałkowskiego jako wspólnego zamawiającego. Program obejmuje 45 (a w niektórych kategoriach zakupowych nawet 75) instytucji należących do samorządu Mazowsza. Czy było warto? Biorąc pod uwagę znaczne oszczędności – odpowiedź brzmi: tak!
W przeliczeniu na jednego mieszkańca Mazowsze przeznacza najmniej na bieżące wydatki administracyjne i inwestycje związane z prowadzeniem urzędu marszałkowskiego. Jak zauważa sekretarz województwa – dyrektor urzędu Waldemar Kuliński, od lat konsekwentnie realizujemy politykę coraz większej profesjonalizacji i standaryzacji usług.
– Dziesięć lat temu jako pierwsi wdrożyliśmy Zintegrowany System Zarządzania, teraz jesteśmy pionierami wdrażania systemu zakupów grupowych na tak dużą skalę. Mamy już pierwsze efekty i dalej będziemy doskonalić ten system. Biorąc pod uwagę liczbę podmiotów wchodzących w skład grupy zakupowej oraz zakres towarów i usług nabywanych w wyniku zakupów wspólnych, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie jest pionierem tego typu przedsięwzięć w samorządzie – zaznacza.
Stopa w górę
O 0,25 pkt. proc. wzrosła główna stopa procentowa. Koszt pieniądza jest najwyższy od stycznia 2003 r.
Podróż koleją
Co 5 pasażer w Polsce podróżuje Kolejami Mazowieckimi. Spółka samorządu Mazowsza jest drugim w kraju przewoźnikiem pod względem liczby pasażerów w 2021 r. – tak wynika z raportu Urzędu Transportu Kolejowego.
Wzrost inflacji
16,1 proc. przekroczyła inflacja w sierpniu (według wstępnych danych GUS).
Czekamy na fundusze z UE
Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli KE programy regionalne powinny zostać zatwierdzone w grudniu. Projekt mazowieckiego programu przesłano do KE w marcu. Podczas sejmikowej komisji ds. strategii i rozwoju regionalnego zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Kamila Kuleska podkreśliła, że samorząd Mazowsza jest gotowy pod kątem instytucjonalnym do wdrażania tego dokumentu.