Mazowsze serce Polski nr 4

Tym żyje samorząd

Uczestnicy Europejskiego Kongresu Samorządów, wśród nich marszałek Adam Struzik. Autor: Fot. arch. UMWM

O Ukrainie i środowisku dyskutowano podczas Konwentu Marszałków Województw RP oraz Konwentu Przewodniczących Sejmików. VII Europejski Kongres Samorządów za nami. Na czas z wukadką!

VII Europejski Kongres Samorządów

Samorządowcy, politycy, naukowcy i przedsiębiorcy z Polski i Europy spotkali się, by omówić rolę regionów i lokalnych społeczności w rozwiązywaniu problemów, przed którymi stoi współczesna Europa. W trakcie około 100 paneli odbyło się wiele dyskusji i analiz, m.in. na temat wpływu bieżącej sytuacji na finanse samorządów.

– W Konstytucji RP są zapisy o samorządności, pomocniczości i solidarności. Artykuł 167 wyraźnie mówi, że zadania publiczne wykonywane przez wspólnoty samorządowe muszą mieć adekwatne finansowanie. Tymczasem od 6 lat obserwujemy demontaż samorządów. Dokłada się im zadań, a pieniędzy ubywa – zwrócił uwagę marszałek Adam Struzik (sejmikowy klub PSL), który wziął udział w wydarzeniu.

Członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska (sejmikowy klub PSL), która również uczestniczyła w debacie podczas panelu dotyczącego utylizacji i recyklingu podkreśliła, że w trosce o przyszłość naszego kraju, wszystkie samorządy w kwestii ochrony środowiska muszą mówić jednym głosem.

– Ważne jest, aby wypracować wspólną drogę, którą będziemy podążać, aby zabezpieczyć czyste powietrze i zdrowe środowisko. Wiemy, że na niektórych etapach segregacja odpadów mocno kuleje, a zmieniające się co chwilę sposoby naliczania stawek za wywóz śmieci powodują chaos i niezadowolenie wśród mieszkańców.

Na czas z wukadką!

Najbardziej punktualnym przewoźnikiem w Polsce w ub.r. z wynikiem 99,46% okazała się spółka samorządu Mazowsza: Warszawska Kolej Dojazdowa. Tak wynika z raportu Urzędu Transportu Kolejowego. Średnia punktualność pociągów wyniosła 90,1%.

– Oznacza to, że blisko co 10. pociąg nie dojechał do stacji końcowej punktualnie. W roku 2020 do stacji końcowej punktualnie dojechało 94,6% pociągów – podał dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

 O Ukrainie i środowisku

Kwestie dotyczące unijnego programu LIFE, poświęconego współfinansowaniu projektów dotyczących ochrony środowiska i klimatu, poruszono w Kielcach podczas Konwentu Marszałków
Województw RP. Natomiast jedną z kluczowych spraw podjętych przez przewodniczących sejmików była pomoc dla obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zaapelowali oni do wspólnot regionalnych i społeczności międzynarodowych o solidarną pomoc Ukraińcom. Podczas wydarzeń samorząd Mazowsza reprezentowali: wiceprzewodniczący sejmiku Marcin Podsędek (sejmikowy klub KO) i wicemarszałek Wiesław Raboszuk (sejmikowy klub KO).

 

Co to jest sejmik?

Sejmik Województwa Mazowieckiego to najważniejszy organ samorządowej władzy regionalnej. Kto wchodzi w skład sejmiku, jakie są jego kompetencje, jak działa? M.in. odpowiedzi na takie pytania znajdziemy w cyklu materiałów poświęconych sejmikowi na mazovia.pl (zakładka sejmik).


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony