Mazowsze serce Polski nr 4
Smaki Mazowsza

Młoda kapusta
SKŁADNIKI
- główka młodej kapusty
- 0,5 kg cienkiej kiełbasy
- 2 marchewki
- cebula
- pęczek szczypiorku
- liść laurowy
- pęczek kopru
- trochę octu
Zasmażka: odrobina mąki i smalcu.
PRZYGOTOWANIE
Kapustę szatkujemy, kiełbasę kroimy w kostkę. Marchew ścieramy na tarce, cebulę kroimy w piórka. Siekamy szczypior. Dodajemy liść laurowy i koper. Wszystko gotujemy na małym ogniu. Pod koniec gotowania dodajemy trochę octu do smaku. Na koniec dokładamy zasmażkę z mąki i smalcu.
KGW w Pilichówku (powiat płocki)
Jedno z najmłodszych stowarzyszeń na Mazowszu – wpis do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich uzyskało 8 marca br. W swoich szeregach ma już 55 członków, zarówno pań, jak i panów, reprezentujących 3 pokolenia. Ma drużynę dziecięcą, która chętnie uczestniczy m.in. w robieniu ozdób i stroików świątecznych czy palm wielkanocnych. Najstarsza z członkiń – pani Jadwiga (84 lata) – także aktywnie włącza się w działania koła.
Zapraszamy koła gospodyń wiejskich do nadsyłania swoich zdjęć i przepisów na potrawy regionalne (i nie tylko!) na adres: sercepolski@mazovia.pl
A czym się różnią?
Kapusta kiszona ma charakterystyczną żółtą barwę oraz bardzo kwaśny smak. Kiszenie jest dłuższym procesem: po poszatkowaniu kapusty, dodaniu soli i przypraw przez około 2 tygodnie trwa fermentacja mlekowa. Kwas mlekowy oczyszcza przewód pokarmowy z bakterii gnilnych oraz stwarza idealne warunki do rozmnażania dobroczynnych bakterii jelitowych. Natomiast kapusta kwaszona ma biały kolor i lekko kwaśny smak będący efektem doprawiania jej octem i cukrem. Nie zawiera, niestety, pożytecznych bakterii acidofilnych, które ma kapusta kiszona.
Pachnie siarką
W budownictwie wielorodzinnym gotowanie kapusty zawsze było czynnością, można powiedzieć, publiczną. Aromat roznosił się po całym budynku. Związany jest on z procesem uwalniania się siarki. Ta zaś wzmacnia włosy i paznokcie. Najwięcej siarki znajdziemy w kiszonej kapuście oraz zakwasie.